Nebezpečí obezity a metody boje proti obezitě

Boj proti obezitě v komplexu léčebných opatření ke zlepšení obyvatelstva v posledních letech se dostal do popředí. Jak svědčí smutná lékařská statistika, tento problém visí nad moderní společností s mečem Damocles a v naprosté většině případů je výskyt této choroby vyvolán samotnými lidmi.

Nejčastěji je za výskyt obezity odpovědný špatný způsob života a jeho opravou je možné vrátit váhu na stabilní ukazatele odpovídající normě.

Jak vypočítat stádium obezity

Nadváha a obezita jsou právem nazývány nejdůležitějším faktorem (spolu s fyzickou nečinností a dědičnou predispozicí), což vyvolává onemocnění hypertoniků. Pokud máte nadváhu, hrozbu obezity nebo jiné predispoziční okolnosti, pak je tento článek pro vás.

Existují různé názory na to, jak by měla být hmotnost. Je nepravděpodobné, že moderní modelka s váhou 55 kg s výškou 180 cm je modelem, po kterém by se měl každý snažit. Jak vypočítat stádium obezity a kolik váhy je normální?

Takovou váhu můžeme považovat za normální: zvýšení o -100 + 3 kg za každé desetiletí po 30 letech. Pokud tedy například žena ve věku 50 let s růstem 164 cm má 70 kg - to je normální (164 - 100 + 3 + 3 = 70 kg).

Je obvyklé rozlišovat čtyři stupně obezity:

 • Stupeň 1 - 10 - 29% hmotnostního přebytku; .
 • Stupeň 2 - o 30–49%;
 • etapa 3 - o 50–99%;
 • Stupeň 4 - 100% nebo více.

V prvním a druhém stupni obezity není schopnost pracovat a životně důležitá činnost pacientů narušena nebo je jen mírně narušena. Nemoc je stále ještě v plenkách a není vždy možné nakreslit čáru mezi „zdravým tukem“ a počátečním stupněm obezity.

Proto společný vtip o stupních obezity:První stupeň je, když lidé žárlí, druhý je, když se smějí, a třetí jekdyž sympatizují s pacientem.

Faktory přispívající k rozvoji obezity: potraviny a alkohol

Co tedy ve většině případů přispívá k rozvoji obezity? Nejčastěji je obezita způsobena systematickým přejídáním. Pokud množství a kalorický příjem potravin převýší náklady na energii spojené s charakteristikami práce, fyzickou aktivitou, stavy absorpce potravin v gastrointestinálním traktu, nevyhnutelně se vyvine obezita.

Kromě podvýživy přispívá rozvoj obezity k převažujícímu obsahu ve stravě živočišných tuků a stravitelných sacharidů: konzumace tukových mas, tuků, másla. Také produkty, které přispívají k obezitě, jsou mouka, sladkosti a brambory.

Obezita je také usnadněna systematickým používáním alkoholických nápojů:samy o sobě mají vysoký kalorický obsah, navíc příjem alkoholu podněcuje chuť k jídlu a přispívá k nemoci v potravinách.

Co ještě přispívá k rozvoji obezity

Kromě obezity jakožto důsledků podvýživy mohou dědičné (ústavní) rysy osoby hrát roli ve vývoji nemoci. Rodiny, jejichž členové mají nadváhu, jsou poměrně časté; Nicméně i při „úplné rodině“ je celá věc nejčastěji v tradicích rodinné výživy, kdy jsou děti od útlého věku přemoženy. V průběhu let se zakořenily destruktivní návyky. Vytváří jakýsi začarovaný kruh: tuktkáň, stejně jako jakákoli živá tkáň, vyžaduje výživu, což vede ke zvýšení chuti k jídlu, přejídání a přechodu obezity ve stále složitějších stadiích.

Existují případy, kdy faktory, které přispívají k rozvoji obezity, jsou zhoršení aktivity žláz s vnitřní sekrecí a nervového systému.Pak obezita působí jako jeden z projevů jiné nemoci a vyžaduje zvláštní léčbu.

Ale mnohem častěji je obezita způsobena právě špatnou stravou a fyzickou nečinností.

Obezita je rizikovým faktorem pro vznik a vývoj nákaz

Obezita je rizikovým faktorem pro následující choroby:

 • Zvýšenístres na kosti a klouby s obezitou vede ke změnám pohybového aparátu, bolesti v kloubech, omezení pohyblivosti v kloubech dolní poloviny těla.
 • S výraznou obezitou se zvyšuje riziko srdečních poruch, rozvoj srdečního selhání.
 • Obezita je rizikovým faktorem pro rozvoj nemocí, jako je ateroskleróza, cholelitiáza a infarkt myokardu.Také obezita je rizikovým faktorem pro onemocnění páteře a samozřejmě hypertenze.

Metody léčby nadváhy a obezity: dny nalačno

Hlavní léčbou obezity je přísné a dlouhodobé dodržování nízkokalorické stravy v kombinaci s měřeným cvičením.Kalorií by mělo býtsnížena na 1100 - 1400 kcal denně. Sůl by měla být omezena na 2 g denně. Místo soli musíte použít kořenící koření. Jednou z metod boje proti obezitě je omezení množství volné tekutiny na 1-2 litry denně.

Lepší stravování je často 4 až 6 krát denně, ale v malých dávkách otupuje pocit hladu.

Jednou týdně s obezitou zajišťují dny půstu:

 • mléko (kefír) - pít 6 sklenic mléka (kefír) během dne;
 • maso - 300 g vařeného masa rozděleného do 5 až 6 dávek a dodatečně pít šípkovou infuzi bez cukru na 1 l denně;
 • salát - kombinujte čerstvou syrovou zeleninu a ovoce, každý 250 g, 5krát denně.

Základním principem dietetické terapie pro obezitu je v každém případě snížení energetické hodnoty stravy.

Současně je nutný dostatečný přísun bílkovin z potravin, ale maso a ryby jsou vhodnější než odrůdy s nízkým obsahem tuku a vařené formy. Denní spotřeba chleba (zejména žita nebo otrub) by měla být snížena na 100 gramů denně.

Správná výživa pro obezitu: které potraviny jsou zakázány a které mohou být

Zde jsou některé produkty pro obezitu:čerstvé zelí, ředkvičky, okurky, rajčata, cuketa, lilek. V omezeném množství můžete konzumovat plody sladkých a kyselých odrůd.

Pokud jde o tuky, nemohou být zcela opuštěny. Někteří odborníci na výživu doporučují pro obezitu konzumovat nejméně 80 gramů tuku denně. Ale zároveň většinaDoporučené množství tuku by mělo připadat na rostlinné tuky používané při vaření, včetně těch, které se přidávají do salátů a vinaigret.

Rostlinné oleje jsou samozřejmě výhodné:slunečnicový olej, bavlník, kukuřičný olej, olivový olej atd.

Je přísně zakázáno, aby výrobky obezity, které stimulují chuť k jídlu - to jsou koření, silné vývary, omáčky, uzená masa, okurky.

Pro zvýšení energetické spotřeby tukových zásob v těle také racionální výživa v obezitě znamená omezení příjmu tekutin.

Dieta pro obezitu, dietní terapii a hladovění

Rovněž je nezbytné přísně dodržovat dietu pro obezitu a nejlepší ze všech - předepsanou kvalifikovaným odborníkem na výživu.

Kromě dietní terapie pro obezitu je nezbytné systematické sledování tělesné hmotnosti. Pokud se ukáže, že všechna přijatá opatření neposkytují požadované výsledky, můžete jednou týdně zadat jednodenní půst.

Obecně se léčba nalačno stala módním nástrojem v boji proti nadváze a tento nástroj se používá nekontrolovatelně, což je mimochodem velmi, velmi nebezpečné, pokud jde o mimochodem, iracionální nebo prostě negramotně tvořené „módní“ diety.

Mechanismus účinku terapeutického hladovění při obezitě nebyl dostatečně studován. Kromě pozitivních zkušeností s používáním půstu k léčbě například nemocí centrálního nervového systému a jiných nemocí,existuje také negativní zkušenost.

S nekontrolovaným půstem jsou možné nejrůznější a často nebezpečné komplikace!

Navíc po negramotném hladovění je pravděpodobné, že váha bude znovu velmi rychle obnovena.

Bez lékařského dohledu je tedy lepší nezúčastnit se hladovění.

Mnohem nižší kalorická dieta, která je pomalá, ale dává své výsledky, zejména v kombinaci s konstantní fyzickou aktivitou, je mnohem spolehlivější.

Alespoň začněte rychlým krokem do práce az práce. Chůze, jogging, plavání, ranní cvičení - to jsou vaši asistenti v boji proti nadváhy.

Nevýhody laxativ pro léčbu obezity

Kromě půstu se lidé s nadváhou často uchylují k medikaci. Chcete-li zhubnout, mnoho, zejména ženy, používají projímadla.

Laxativa pro léčbu obezity - chemické i biologické - mají vážné nevýhody:

 • za prvé, je snadné si na ně zvyknout;
 • za druhé oslabují práci žaludku a střev;
 • Zatřetí, přispívají k návalu horka z těla draslíku a nedostatek draslíku může přispět k oslabení ledvin a dokonce k rozvoji selhání ledvin, oslabení všech svalů, zhoršení duševní aktivity a také nemocí.srdce.

Je velmi nezbytné léčit všechny produkty obezity, které uměle snižují chuť k jídlu. Většina těchto léků obsahuje amfetaminové deriváty, které, i když eliminují pocit hladu, ale zároveň rozrušují centrální nervový systém.

A to může vést k nespavosti, úzkosti, rytmické práci srdce může být narušeno prostřednictvím autonomního nervového systému a mohou se objevit takové nepříjemné jevy, jako je pocení a svalový třes.

Bylinná medicína pro obezitu způsobenou podvýživou

Bylinná medicína pro obezitu je jednou z účinných metod léčby, protože existují rostliny, které zlepšují metabolismus a podporují hubnutí.

Sbírku můžete například vzít:kukuřičný hedvábí, pampeliška (list), řebříček (tráva), šalvěj (tráva), čekanka (kořen, tráva), rakytník (kůra), petržel (ovoce), máta (bylina) - pouze 20 g suchých drcených surovin. 2 lžíce. lžíce směs zalijeme 0,5 litru vroucí vody. Užívejte 100 ml 3x denně 15 minut před jídlem.

Tato infuze při léčbě obezity a nadváhy reguluje metabolismus, aktivuje funkci vaječníků (což je důležité u žen, u nichž se po porodu nebo menopauze vyvinula obezita), zlepšuje činnost střeva, slinivky břišní, zvyšuje funkci ledvin při odstraňování solí z těla. .

Boj proti obezitě v důsledku podvýživy: masáže a koupele

Dalším způsobem boje proti obezitě jeKoupele:

 • sůl (2 kg soli na lázeň);
 • námořní;
 • hořčice (zředěný hořčičný prášek v teplé vodě, přibližně 200 - 300 g na lázeň; teplota vody - 36 - 37 ° C, doba trvání - 5-10 minut po koupeli je třeba se umýt pod teplou sprchou a zabalit se do deky);
 • terpentýn (žlutý roztok pro terpentýnovou lázeň se připraví z 500 ml ricinového oleje, 40 g hydroxidu sodného, ​​200 ml vody, 225 ml kyseliny olejové, 750 ml terpentinu; vezme se 15 ml emulze na 1 ml). koupel, postupně přineste na 60 ml, teplota vody - 36-39 ° C. Průběh léčby - 10 koupelí po dobu 15 minut každý druhý den).

Dalším vynikajícím doplňkem dietní terapie jsou sauny, parní lázně a masáže. Sauny (suché teplo) a parní lázně (vlhké teplo) stimulují nadměrné pocení, což znamená ztrátu hmotnosti, která je však rychle obnovena, pokud pak pijete velké množství vody. Hlavním účelem těchto postupů je odstranění toxinů, zlepšení krevního oběhu a stimulace metabolismu, což také přispívá k hubnutí.

Je však důležité mít na paměti, že takové postupy si mohou dovolit pouze dostatečně silní lidé.

Masáž pro obezitu pomáhá zhubnout, protože aktivuje krevní oběh, má uklidňující účinek na nervový systém, což je velmi důležité, když následuje dietu, když je člověk vystaven silnému nervovému napětí.

Tipy pro léčbu obezity: strava a zdravý životní styl

Tyto tipy se týkajípohybová aktivita, dieta v léčbě obezity, zdravé dovednosti a zdravý životní styl:

1. Pokud chcete zhubnout jen několik kilogramů, pak je nejvhodnější odstranit všechny sladké a alkoholické nápoje z vaší stravy, aby se snížil obsah tuku. Pokud tímto způsobem ztratíte váhu, pak později, dokonce ani s plnou stravou, neztratíte ztracené kilogramy.

2. Pokud potřebujete zhubnout o více než 10 kg, nejprve se poraďte se svým lékařem a proveďte testy (hlavní věc je krevní test). V závislosti na výsledcích vyberte nejlepší způsob, jak zhubnout.

3. Když ztratíte dvě třetiny nežádoucí váhy, můžete si dovolit něco, co je zakázáno. Nicméně, pokračujte v monitorování hmotnosti a pokud si všimnete, že hmotnost přestala klesat, opět vylučujte nežádoucí produkty.

4. Často přemýšlejte o motivech, které vás vedly ke zhubnutí (nemoc, krátkost dechu, neestetický vzhled, neschopnost najít připravené oblečení vaší velikosti atd.), Což posílí vaši vůli.

5. Další tip na obezitu: nevzdávejte se šeptajícímu vnitřnímu hlasu: „Nejsem tak tlustý,“ buďte pevně v úkolu.

6. V okamžiku pokušení bojujte se svými slabostmi. Pokud nebudete vstávat a jíst jídlo s vysokým obsahem kalorií, ztratíte ztracený kilogram a ztratí ho několik dní. Pokud se to již stalo, pak v jiný den, jíst jen velmi lehké jídlo, posílení fyzické aktivity, návštěvasauna Pamatujte, že kvůli jednomu hříchu se zkazíte do bolestného stavu.

7. Většina odborníků na výživu se domnívá, že musíte pomalu zhubnout. Mějte však na paměti, že mnoho závisí na vašich individuálních vlastnostech. Pokud se uchýlíte k dlouhé polovině diety, vaše úsilí může být marné, protože jednoduše nemůžete, po dlouhou dobu pozorovat takový režim a brzy se vrátíte k normální stravě. Co je tedy potřeba, je striktně vyvážená strava, která musí být pečlivě sledována.

8. Po dosažení požadované hmotnosti nemůžete rychle přejít na normální stravu. Během tohoto období je velmi důležité najít dietu, která by vám poskytla silný stav a stabilní hmotnost.

9. Všechny ty obezity a zdravé stravovací návyky, které jste se naučili během své stravy, by měly být zachovány navždy.

10. Pokud se po dietě, kterou jste získali 1-2 kg, okamžitě změňte na dietu, která vám pomohla: neočekávejte váhový přírůstek podobný lavině.

11. Pamatujte, že špatné návyky se velmi rychle zakořenily.

12. V procesu léčby obezity nezapomeňte, že vaše strava by měla být pravidelná a harmonická. Nejezte na cestách, ve spěchu. Udělejte si čas na tiché posezení u stolu. Jíst pomalu, pilně žvýkat jídlo.

13. Upřednostňujte zdravé potraviny bohaté na bílkoviny a vitamíny.

14.Potraviny s nejvyšším obsahem bílkovin:ryby, kaviár, kuře, mléko, kyselé mléko,vejce, ořechy.

15.Potraviny s nejvyšším obsahem vitamínu A:petržel, špenát, játra, sušené meruňky, mrkev, žloutek z vajec, ovčí sýr, celer, rajčata.

16.Potraviny s nejvyšším obsahem vitamínu B ((thiamin):arašídy, hrach, sójové boby, vepřové maso, pohanka, otruby pšenice, kukuřice, ječmen, rozinky, okurky, pomerančový džus

17.Výrobky s nejvyšším obsahem vitamínu C (kyselina askorbová):petržel, černý rybíz, citron, špenát, pomeranče, kiwi, jahody, ananasy.

18.Potraviny s nejvyšším obsahem vitamínu B:rybí tuk, losos, sardinky, sleď, kuřecí játra, žloutek, zakysaná smetana.

19.Potraviny s nejvyšším obsahem vitamínu E (tokoferol):máslo, vejce, špenát, fazole, sója, arašídy, hovězí maso, jehněčí maso.

20.Potraviny s nejvyšším obsahem vápníku:mléko, sýr, mandle, sója, kaviár, fazole, žloutek, květák, citron.

21.Výrobky s nejvyšším obsahem železa:Hovězí vývar, petržel, žloutek, fazole, rozinky, sušené meruňky, data, kaštany, mandle, hrušky, houby.

A vždy si pamatuj, že strava není trest. Naopak díky stravě budete moci kultivovat sílu ducha a schopnost poslouchat mysl.

Dieta vám pomůže vyhnout se dalším závažným komplikacím, které nevyhnutelně způsobují obezitu.

Fyzioterapie v léčbě obezity

Snížení tělesné hmotnosti u obezity se dosahuje především pomocí nízkokalorické diety.Prostředky fyzioterapie pro obezitu zaujímají druhé místo a hrají důležitou roli v komplexní léčbě.

Nejběžnější cvičení pro obezitu se používá v kombinaci s dietou. Úspěch léčby závisí na stupni a stupni obezity. Příznivější výsledky jsou pozorovány v tzv. Dynamickém stádiu, ve kterém dochází k ukládání tuku v důsledku prudkého zvýšení chuti k jídlu a přijetí velkého množství potravy. Ve stabilním stádiu je v důsledku metabolických poruch pozorována inertnost depotu. Hmotnost u těchto pacientů zůstává relativně konstantní, bez ohledu na dietu a jiná terapeutická opatření.

Cílem fyzické aktivity v obezitě je prolomit pozitivní energetickou bilanci, která vznikla v důsledku přejídání a snížených motorických podmínek.

Aby se dosáhlo úbytku hmotnosti, je třeba dosáhnout negativní energetické bilance snížením kalorického obsahu potravin a zvýšením energetického výdeje těla prostřednictvím fyzických prostředků.

U diabetu nejsou endokrinní formy obezity tak vzácné a tvoří 5–10% z celkového počtu pacientů s obezitou obecně. V těchto formách je hlavním terapeutickým opatřením odpovídající korekce endokrinních poruch.

Je také třeba mít na paměti takzvanou obezitu mozku a obezitu typu lipodystrofie, ve které jsou depoty tuku soustředěny v určitých oblastech těla.

Klíč k úspěšné léčbě nejvícečasto pozorovanými formami obezity je komplexní a systematické užívání terapeutických intervencí po dobu 1-2 let. Selhání je způsobeno především tím, že pacienti nemohou překonat chuť k jídlu a zavedené stravovací návyky.

Při přípravě fyzioterapeutického komplexu se za prvé jedná o fyzikální terapii a pak o diaforetické a jiné fyzioterapeutické postupy v závislosti na celkovém stavu pacienta a jeho schopnosti snášet více či méně cvičení.

Mikiny jsou indikovány pro pacienty s obezitou, kteří nemají abnormality v kardiovaskulárním systému (hypertenze, ateroskleróza, koronární onemocnění, srdeční dekompenzace atd.). Tyto postupy jsou zaměřeny na regulaci poruch elektrolytů ve vodě, snížení hydrofilnosti tukové tkáně a snížení tendence k edému. Pod jejich vlivem se také zvyšuje metabolismus a zvyšují se energetické náklady těla.

Snížení hmotnosti způsobené diaforetickými postupy není stabilní; pokud léčba není kombinována s vhodnou dietou a aktivním motorickým režimem, hmota se rychle obnoví.

Používají se také běžné lehké koupele (55-60 ° C, 15–20 minut na proceduru každý druhý den, 10–15 procedur na jeden průběh), pomocí kterých lze získat dostatečné množství vody a soli od 1 do 1 litru. . Lehké koupele se střídají se solnou lázní (38-39 ° С, 10-15 minut na proceduru, 10-15 procedur na kurz.)

Běžné mokré zábaly se používají k vyvolání diaforetického účinku -45 minut až 1 hodinu denně. Procedury jsou doplněny dešťovou sprchou s teplotou vody 36-37 ° C, pouze 15-20 procedur na kurz.

Ultrafialové paprsky mají také příznivý vliv na metabolismus, včetně metabolismu tuků. Celkové ozařování těla se aplikuje až na 2 bionafty (20-25 procedur na kurz), aby se stimulovalo tělo jako celek a zlepšila se nálada pacienta.

Z termických procedur s diaforetickým účinkem je možné mít na paměti společné bahenní koupele, parní lázně atd. Kromě těchto procedur jsou předepsány tryskové sprchy Charcot's, kruhová a podvodní masáž.

Při absenci kontraindikací se doporučuje hydroterapeutické postupy (koupele, sprchy atd.) S nízkými teplotami (33-25 ° C), aby se stimuloval metabolismus. Nejúčinnějším postupem je kontrastní lázeň po vodní masáži pod vodou. Komplexní léčba přispívá nejen ke snížení hmotnosti, ale ik normalizaci zhoršeného metabolismu.

Cvičení a cvičení pro obezitu

Nejčastěji používaným prostředkem pro léčbu obezity je fyzioterapie.

Hlavním cílem fyzikální terapie obezity je regulace metabolismu zlepšením oxidačních a lipolytických procesů. Pod vlivem tělesných cvičení, funkcí kardiovaskulárního a respiračního systému se zlepšuje motorická aktivita gastrointestinálního traktu a snižuje se přetížení plic, v břišních orgánech a těle jako celku. Pod vlivem zesíleného motoruaktivita tělesné hmotnosti je snížena hlavně díky tuku a v menší míře díky aktivní tělesné hmotnosti. V některých případech dochází dokonce ke zvýšení aktivní tělesné hmotnosti se zvýšením svalové síly a objemu, což je zvláště příznivé.

Volba nápravných opatření pro obezitu závisí na závažnosti obezity a přítomnosti funkčních poruch kardiovaskulárního systému na jedné straně a na straně druhé na věku a způsobilosti pacienta. Aplikují se gymnastická cvičení v různých dávkách a je pozorován princip postupného zvyšování zátěže.

Motorický režim a pohybová aktivita v obezitě

Lokomotorická aktivita by měla být řádně rozdělena po celý den:ráno - hygienická gymnastika po dobu 10-15 minut; V první polovině dne - soubor tělesných cvičení pro různé svalové skupiny a zejména pro břišní tisk, cvičení na mušlích, cvičení na stěně švédské stěny, chůze, skákání; a to vše v kombinaci s dechovými cvičeními. Doba výuky - od 30-45 minut do 1 hodiny. Mezi obědem a večeří - chůze, chůze ve vzduchu nebo fyzická práce.

Obecně platí, že celý motorický režim pro obezitu by měl být radikálně změněn:ze sedavého životního stylu musíte jít do aktivního motorického režimu. To není vždy snadné, protože obézní lidé obvykle nejsou silní lidé, kteří mají tendenci trávit čas ve svém pokoji, lehnout si nebo spát.

Komplexcvičení je vhodné stavět na základě zátěžových testů, protože se zvyšující se obezitou snižuje funkčnost kardiovaskulárního systému. Lidé s nadváhou by se však určitě měli poradit se svým lékařem o způsobu výuky fyzikální terapie.

Osoby trpící obezitou potřebují aktivní motorický režim a vhodnou stravu po celý život.

Nelze počítat s terapeutickou masáží ve smyslu jejího přímého účinku na tělesnou hmotnost. Obecná masáž je zahrnuta v jediném komplexu terapie.