Úloha a význam pachů v lidském životě

Schopnost rozpoznat vůně ve vzduchu se nazývá pach.Úloha vůně v životě člověka je tak vysoká, že podnikaví výrobci četných parfumerických výrobků pro tělo, osvěžovače vzduchu v interiéru, tvůrci speciálních vůní pro domácí nábytek, domácí spotřebiče a podobně nemohli tuto skutečnost využít.Vliv vůně na osobu, která není zbavena zápachu, jako magnet.Vůně mohou lákat nebo odpuzovat, způsobit sedaci nebo podráždění, dělat radost nebo smutek.

Dopad různých pachů na osobu

Čich spojuje člověka s okolním světem.Vůně vyzařují z dekoru, oblečení, těla a vše, co existuje v přírodě, má svůj vlastní pach - kameny, kovy, dřevo.Všimněte si, jak bohatá chuťová paleta popsaná spisovateli je: sladká, smutná, vzrušující, omamná, odpudivá, kořeněná, nativní, čistá, úzkostná, strašidelná, sladká, šarmantní, smyslná ...

a jméno od tisíce do dvou tisíc odstínů vůně.V tibetských klášterech byli tito lidé vychováváni od dětství.Nemohli pouze určit věk, pohlaví, charakter osoby podle vůně, diagnostikovat nemoc, ale také identifikovat vztah jednotlivců.

Znalost účinků různých pachů na člověka jde daleko do hloubek staletí.Je známo, že za účelem ochrany jeskynních lidí infiltrovali jejich oděv kouřem z ohně, protože pach hoření vždy vyvolává pocit paniky, úzkosti (pálení)lesa!) a to děsí divoká zvířata. Při archeologických vykopávkách byly nalezeny aromatické látky, které byly připraveny před 5 tisíci lety. Ve starověkém Egyptě věděli, že každá část těla vyzařuje vlastní vůni a prostředky pro jejich výživu byly připraveny odděleně. Znalost pachů byla ve starověké Indii a starověkých Arabech.

Historické informace o afrických kmenech také svědčí o významu pachů lidského života, kdy muži třeli některé bylinky a látky a vdechovali je, připravovali se na boj nebo na milostné setkání. Tajemství vůní přecházelo z matky na dceru, pomocí které se žena, která byla násilně vydána jako nemilovaná osoba, vzdala sama sebe. Jedna vůně následovala druhou a teď ta samá žena uchvátila žádaného muže. Je známo, že kněžky lásky v chrámech vlastnily toto umění k dokonalosti.

Vliv vůní na zdraví a vliv vůní na náladu

A jak pachy ovlivňují lidské tělo podle vědecky prokázaných údajů? Moderní vědecké studie ukázaly, že samotné pachy mohou zvýšit svalovou sílu - například amoniak. Jiní mohou stimulovat dýchací orgány - to je typické pro vůně břízy, lipy, tymiánu, citronu, eukalyptu, oregana. Mohou je naopak utlačovat, chovat se jako vůně topolu, šeříku, valeriánu.

Zdravotní účinky hloh, zubrovky, šeříku, topolu, kafru, borovice a smrku v létě jsou skvělé - stimulují kardiovaskulární systém, zvyšují tepovou frekvenci a krevní tlak.Vliv na tělo vůní borovice a smrku v zimě, naopak zklidnění - tepová frekvence se zpomaluje, krevní tlak se snižuje. Normalizovat práci kardiovaskulárního systému vůně dubu, břízy, vanilky, meduňky, valeriánu. Při kolice pomáhá vůně fenyklu, majoránky, meduňky. Vůně černého pepře, kardamomu, jasmínu stimulují sílu. Citrus, rozmarýn a pelargónie zlepšují vidění a zhoršují jeho nepříjemný zápach hnijících rostlin.

Zápach ovlivňuje náladu jako silný stimulant, závisí na nich stejně jako na celkové fyzické kondici člověka. Živým příkladem působení vůně na náladu je působení levandule, kafru, muškátů: jejich vůně osvěžují, inspirují optimismus, snižují depresi. Každý ví, jak silný příliv pocitů může způsobit vůni domova, jak se duše obrací nejen pohledem, ale také vůně věci, která patří drahému člověku, který odešel.

Vědět, jak se člověk chová jako vůně, náboženští vůdci používají vůně k doprovodu různých rituálů a rituálů. V pravoslavné církvi - to je kadidlo. V buddhistických chrámech jsou aromatické látky používány nejen uvnitř, ale i na výstupu, každý z nich podává malý pytel zeleného prášku: pokud ho postavíte na oheň, budete z domu dopraveni do atmosféry chrámu.

Mnozí se domnívají, že parfumerie může zabít nepříjemné přírodní pachy, a proto nás činí atraktivnějšími. To není zcela pravda. Zaprvé nesmíme zapomínat, že příčiny nepříjemných přírodních pachů jsou odlišné. To nenípouze důsledkem zanedbávání pravidel péče o tělo, nevolnosti, ale často i ukazatele problémů nervové, trávicí soustavy, ledvin. Zápach z úst zpravidla signalizuje onemocnění zubů nebo poruchu trávení, zápach z nosu naznačuje špatný stav dutin čela, nosní sliznice. Ne jediný deodorant, ne jediný parfém odstraní příčiny, které vedly k nemoci nebo nedodržování pravidel hygieny, ačkoli někdy žena není líto parfumerie “zabít” pachy a tak dělá velkou chybu. Toto je způsob, jakým lidské tělo pracuje, že pachový účinek se syntetickými složkami ho činí alarmujícím: tato vůně signalizuje mozku o „poruchách“ v životním prostředí, což způsobuje nedobrovolné podráždění ve vztahu k těmto poruchám
Stejná „dobře“ parfémovaná žena. Proto, poradenství pro ženy: Pokud se chystáte do lesa, a to zejména na řeku, nádrž, nezneužívejte lihovin. Jejich vůně na pozadí přírodního budou vypadat docela drsně.

Jak pachy ovlivňují lidi a úlohu vůní v komunikaci

\ t

Vliv vůní na člověka je tak silný, že se často stává příčinou náklonnosti nebo odporu k jiné osobě. Je škoda, že mnozí z nás nevědí a neberou v úvahu roli vůní v komunikaci. Mezitím je vůně "komunikace" mezi lidmi stejně rozšířená jako ve světě zvířat, počínaje motýly a končícími savci. Pachy emitované jedním zvířetem ovlivňující chování druhého se nazývají feromony. Zvláště silné jsou tzv. Sexuální akty.atraktanty, jejichž účelem je přitáhnout jednotlivce opačného pohlaví a repelenty - látky, které způsobují pocity úzkosti, paniky, nepohodlí.

Otisky perzistentních vůní jsou nevědomě, ale trvale zapisovány do paměti. To je důvod, proč je v dospělosti nebezpečné pro ženu měnit její parfém - to může zakrýt vztah s manželem.

A jak ovlivňuje vůně člověka v závislosti na jeho pohlaví? Vnímání chutí u mužů a žen je jiné. Ženy vnímají vůně ostřejší, „více vědomé“, ale síla vůní nad lidmi je silnější.

Mnozí dosud neznámí ve vědě o zápachu - odorologii. Je však jasné, že síla vůně je silnější, tím méně ji cítíme, uvědomujeme si. Vůně vyzařující z člověka, nevědomě vnímáme. Máme rádi jeho úsměv, chůze, intelekt, ale ani netušíme, že tato přitažlivost je do značné míry způsobena biologickým, pachovým efektem. Zdůrazňuji, že repelenty a atraktanty nemají znatelný zápach, působí na podvědomé úrovni, což zvyšuje jejich vliv na lidské chování.