Proč potřebujeme sny: smysl snů v lidském životě

Jaké jsou sny a jak se naučit volat sny k pořádku? Jak si vzpomenout na sen, který byl zcela vymazán z paměti ráno a jak interpretovat ty obrazy, které vaše mysl navštívila, zatímco mozek odpočíval? Jak se vypořádat s nočními můrami ve snu a ujistit se, že špatné sny už nechodí k vám? Tyto otázky jsou jedním z nejčastěji žádaných psychologů. A mnozí z nich mohou získat vědecky podložené odpovědi.

Proč jsou sny potřebné a jaký je jejich význam

Sigmund Freud řekl, že sny jsou královskou cestou k nevědomí. Quilton Stewart nazval neopětovaný sen "neotevřeným dopisem od Boha". Co je vlastně sen?

Většina výzkumníků věří (a ne bez důvodu), že spánek je existenciálním poselstvím člověka pro sebe, poselstvím o tom, kdo je a jaká je jeho životní situace.

Význam snů lidského života je velmi velký a lidé se od dávných dob zajímali o sny a považovali je za významné. DostVzpomínám si na příběh biblického Josefa, který byl propuštěn z vězení a začal spravovat země faraonů díky tomu, že úspěšně odhalil význam snů - prvního komorníka a pekaře, a pak samotného faraóna.

Navzdory skutečnosti, že sny vzbudily značný zájem mezi lidmi v průběhu dějin, vědecké údaje o nich byly získány až ve druhé polovině 20. století. V roce 1953, američtí fyziologové J. Azerinsky a N. Kleitman našel období rychlých pohybů oka u spících předmětů, volal období rychlého spánku (PBS). Tato období jsou spojena se sny.

Další výzkum William Dyment zjistil, že každý má sny (i když ne všechny si pamatují), že dospělý má obvykle čtyři nebo pět období snů během noci (to je 20% doby spánku), že lidé užívající barbituráty Jako pilulku na spaní, slabozrakí a starší lidé vidí sny vzácněji a u předčasně narozených dětí tvoří období REM spánku 75% celkové doby spánku.

Co jsou to sny a co dávají člověku? Tělo potřebuje sny. V laboratorním experimentu byli jedinci probuzeni na začátku každé periody REM spánku, pak nechali znovu usnout, takže během noci spali dostatečně dlouho, ale byli zbaveni snů. Do páté noci se museli probudit 20 nebo 30 krát za noc. Stali se podrážděnými, úzkostlivými, napjatými, neschopnými soustředit se. Subjekty kontrolní skupiny, které se probudily tak často, ale ne v období REM spánku, jako je napříkladsymptomy se nevyvinuly. Jakmile byli jedinci ponecháni normálně spát, tyto příznaky zmizely a během prvních několika nocí po experimentu měli čtyřikrát více období REM spánku za noc.

Experimentální údaje tedy ukazují, proč jsou sny potřebné - to je nezbytná funkce pro organismus, což znamená, že každý sní o snech. Existují však lidé, kteří jsou přesvědčeni, že nesní. Existují lidé, kteří si jen zřídka připomínají své sny, věří, že sní o mnoho méně než ostatní lidé.

Jak si můžeme vzpomenout na sen, který byl zapomenut

Srovnávací údaje osob, které si vzpomínají na sny (nejméně jeden za měsíc) s těmi, kteří si je nepamatují, jsou zajímavé. Psychofyziologové zjistili, že pro ty, kteří si nepamatují sny, je doba REM spánku kratší a pohyby očí jsou jako když se dívají daleko, nechtějí se dívat na to, co se děje ve snu. V životě jsou tito lidé uzavřenější, konformnější, zdrženlivější a mají tendenci vyhýbat se konfrontaci a problémům nebo popírat je, než lidé, kteří si pamatují své sny.

Pokud patříte k těm, kteří si nepamatují své sny, a chcete jít do řady "snů snů", není to vůbec obtížné. Ale můžete si jen pamatovat sen, na který jste zapomněli, pokud si opravdu chcete vzpomenout na své sny.

Jak si člověk může vzpomenout na sen, aniž by se uchýlil k hypnóze? Souhlasíte se sebou, abyste si zaznamenali své sny do speciálního nebo obecného deníku (pokud si je necháte takhle). Řekněte si přímo před spaním: „První věc, kterou udělám, když se probudím, je napsat to, co jsem viděl ve svém snu.“

AUdělej to. Připravte si pero nebo tužku, dejte si vedle postele deník a otevřete ho na požadované stránce. Pokud potřebujete brýle - připravte si brýle. Jakmile se probudíte, zapište si vše, co si pamatujete. I když je to jen nepolapitelný pocit nebo pocit, nebo jen krátká fráze, například: „Jsem na trávníku“. Neposlouchejte hlas, který řekne: "Pamatujete si příliš málo na to, aby to bylo zaznamenáno." To říká váš vnitřní Saboteur. Možná, že v tu chvíli, kdy vaše ruka zobrazí frázi „Já jsem na trávníku“, budou vzpomínky na tuto louku a na to, co se tam stalo, vynořit sami. A i když si ani nepamatujete ani slovo, nevynechávejte své podvědomí - naopak, děkujte mu a požádejte ho, aby si příště vzpomněl.

I když nemáte žádné vzpomínky, klidně sedněte a začněte psát: „Probudil jsem se (las). Nepamatuju si žádné sny. Cítím to a to ... “Dříve nebo později, pokud se budete držet tohoto pravidla, bude určitě začátek vzpomínat.

Pokud jste nezískali zkušenosti s pamatováním snů, je lepší dát si tuto sadu před spaním. Pokud současně naladíte ihned po probuzení někoho zavolat, nebo zkontrolujete, zda je dospívající syn doma, nebo vyndáte odpadkový koš, pak s největší pravděpodobností, když se probudíte, provedete tyto nezbytné a užitečné akce a vaše sny se rychle rozplynou .

Většina lidí si však pamatuje některé své sny - možná jeden sennoc, nebo jeden sen za týden, nebo snad jeden sen za měsíc. Jak je můžete použít?

Jak se naučit správně interpretovat sny: Freudova symbolika snů

Jaký je význam snů a jak je správně dešifrovat? Někteří psychologové doporučují začít interpretaci snů na základě zdravého rozumu. Sen nám často připomíná události dneška, na které jsme sotva věnovali pozornost na pozadí silnějších dojmů. Pokud se sen týká nějakého jídla nebo částí těla, pak to může být zpráva, že tělo potřebuje určité jídlo (nebo naopak, mělo by se mu vyhnout) nebo že musíte věnovat zvláštní pozornost určité části těla (nebo samostatnému orgánu). ). Člověk může nevědomě vědět o začátku onemocnění před nástupem jeho příznaků, aby se správné pochopení tohoto druhu snů mohlo proměnit v systém včasného odhalení možných nemocí.

Pokud však po snaze najít doslovný význam spánku nepřijdete k ničemu, pak byste měli hledat jeho metaforický význam.

Symbolika snů podle Freuda je pokusem provést některé skryté myšlenky prostřednictvím cenzury vědomí. Jiní psychologové říkají, že symbolika spánku je přepis ve výkresech, který používá naše psychika. Takový přepis je vždy individuální a jedinečný. A proto si dávejte pozor na psychoterapeuty, přátele, manžely a profesionální tlumočníky snů, kteří vám (i když upřímně) vysvětlují, co vámsny. Samozřejmě, poslouchejte každého, možná, a zatlačte na správnou cestu. Ale odmítněte jakoukoliv možnost, která nebude v souladu s vaší duší. Symbolika snů pro každého jedince a jen vy můžete rozluštit vaše vlastní sny.

Zde je několik pokynů, jak se naučit interpretovat své sny - pomohou vám najít klíč k vašemu snu:

1. Každá část snu je odrazem určité části osobnosti, kterou můžete odmítnout. Tak zkuste roli každého člověka, každého předmětu, každého prvku vašeho spánku.

Když ztrácíte každou roli, věnujte pozornost všem sdružením ze svého každodenního života, z knihy, kterou čtete, televiznímu programu nebo včerejšímu rozhovoru, že jste neměli čas „přemýšlet“. Která z těchto asociací je klíčem ke správnému porozumění spánku, obvykle můžete zjistit podle specifického vnitřního pocitu: „Aha! To je ono ... "

Následuje seznam těch prvků spánku, se kterými se můžete identifikovat:

  • stát se krajinou nebo všude kolem - dům, vzduch, déšť, poušť, les, moře;
  • Buďte všichni lidé, které jste viděli ve svém snu. Pokud by to byli cizinci, zvažte, zda se podobají někomu, kdo je pro vás důležitý;
  • stát se nějakým objektem, který spojí něco - most, telefon, drahý, kamion, letadlo;
  • vyvolat jakýkoliv neobvyklý předmět, který se objevil ve vašem snu - bezpečnostní pás, který je z nějakého důvodu připevněn na vnější stranu vašeho vozu;létající kočka; předmět magicky mizející a znovu se objevující;
  • proměnit v nějaký zajímavý nebo tajemný předmět - zabalený svazek, neotevřený dopis, nepřečtená kniha;
  • vyvolávají jakýkoliv předmět nebo jev přírody s mocnou energií, například přílivovou vlnou, automobilem, elektrickým generátorem;
  • být jakýkoli objekt uctívání, který se objevil ve snu, od ukřižování až po sochu Buddhy;
  • indukují objekt (nebo osobu), jehož pravá strana je odlišná zleva. Nejdříve se staňte na pravé polovině a pak na levé straně. Snažte se vést dialog mezi oběma polovinami;
  • se stávají dva ostře odlišné předměty (nebo lidé), například nový koberec a ošuntělý, mladá žena a stará žena;
  • vyvolávají ztracené položky nebo chybějící údaje. To může být něco, co jste ztratili ve snu a že neustále hledáte. To může být chybějící část dopravní značky, nedokončená fráze nebo slovo bez konce.

2. Pokud nevíte, jak správně interpretovat sny, věnujte pozornost všem stabilním frázím a slovním hříčkám. Pokud jste viděli chléb ve snu, pak možná je to sen o dobře placené práci, která by vám poskytla spolehlivý „kus chleba“. Nebo jste právě vynechal své přátele, kteří v minulých letech sdíleli „chléb a ten chléb na polovinu“.

3. Všimněte si všech čísel, která se objevují ve snu. To může být číslo domu, číslo na ruletovém kole, věk někoho, cena věci atd. Analyzovat asociacekteré máte v souvislosti s těmito obrázky.

4. Zaznamenejte si pocit, se kterým se probudíte. Tento emocionální stav - ať už se jedná o strach nebo radost, smutek nebo hněv, beznaděj nebo zmatenost - může být nejlepším vodítkem k odhalení smyslu snů.

5. Věnujte pozornost barvám svých snů. Vzpomínáte si na něco zvláštního, které je spojeno s určitou barvou? Možná chcete načrtnout nějaké fragmenty spánku. Pokud se ve snu vyskytla nějaká neobvyklá barva, zkuste si pro ni vybrat barvy přesněji.

6. Pokud se po takové práci na spánku nesníží smysl snu, doporučujeme vám, abyste s ním vedli přímý rozhovor. Zeptejte se snu (nebo Zdroj snů uvnitř vás), jaký je význam poselství, které obsahuje pro rozvoj vaší osobnosti. Pak změňte místa se svým partnerem, staňte se zdrojem snů a odpovězte sami.

Pokud se odpověď ukázala jako velmi dlouhá a nesrozumitelná, znamená to, že se vy sami vyhnete slyšení nějakého stručnějšího a energičtějšího vzorce, který vás může přimět k akci. Nejčastěji se to děje, když potřebujete provádět nějaké aktivní, rozhodující, ale riskantní nebo ne příliš atraktivní akce.

7. Když jste dokončili práci na snu, zkuste přeložit jeho výsledky do konkrétní akce, kterou lze nyní přijmout. Stejně jako v práci s fantazií, je nutné „zakořenit“ všechny myšlenky vyplývající z interpretace spánku.

Pokud vám sen říká: „Dejte si čas na přemýšlení“, zdůraznětehodin denně, kdy si můžete klidně myslet. Pokud vás bez prodlení povzbudí, abyste překročili řeku (namísto jít dolů po řece při hledání vhodnějšího křížení), naplánujte, kdy a jaké kroky podniknete, ke kterému metaforicky ukazuje sen. Pokud vám váš sen říká, že „světlo se neshodovalo s klínem“ a vy jste manažerem banky a chápete, že ve skutečnosti se nemůžete spoléhat na jednoho, dokonce ani na bohatého vkladatele, pak si pomyslete, co opravdu můžete udělat, abyste rozšířili kruh svých zákazníků. A to nutně.

Jaké sny se nazývají bytosti a jejich vědecké vysvětlení

Jaké sny se nazývají bytosti a jak vědci takové jevy vysvětlují? Muž snil, že ho pes kousl do nohy. O tomto snu řekl svým příbuzným a přátelům. A po chvíli se místo „kousnutí“ začalo zranit, zde se tvořil zhoubný nádor. Tento příklad je vědecky spolehlivý fakt.

Tyto případy vyvolávají tak silný dojem, že v pohádkách, legendách a pověrách nejsou jediní lidé, kteří by nepředstavovali prorocké sny, které předpovídají budoucnost.

Vysvětlení takových prorockých snů je poměrně jednoduché. Začátek nemoci je často bez povšimnutí během dne, protože v této době mozková kůra zažívá velké množství excitací různé síly. V noci, kdy nejsou žádné dráždivé látky, nebo přinejmenším méně, tyto bolestivé pocity dosahují vědomí a mají formu situačních snů.

Vědecké vysvětlení prorockých snůdal neuropatolog M. I. Astvatsaturov. Napsal: „Pokud jsou úzkostné sny s prvky strachu ze smrti spojeny s náhlým probuzením, pak to může vyvolat podezření na srdeční onemocnění v době, kdy neexistují žádné další subjektivní stížnosti, které by takové onemocnění naznačovaly.“ \ T

Obsah snů často poskytuje psychologům velmi hodnotný výzkumný materiál. Žádný letecký lékař například nedovolí pilotovi letět, který po osobní nehodě nebo alespoň viditelné nehodě neustále sní o katastrofě. Lékař je povinen přijmout opatření, která zajistí, že pilot bude dobře odpočatý, rozptýlený a možná podstoupí léčbu, protože tyto obsesivní sny jsou jeho příznakem neurózy.

Analýza povahy snů často pomáhá lékaři pochopit příčinu nervového onemocnění, objasnit povahu duševního traumatu, tj. Silnou a dlouhodobou zkušenost, která toto onemocnění způsobila.

Rolníci mají přesvědčení, že pokud sní o dlouhých mrtvých rodičích, znamená to být špatné počasí. To má možná svůj vlastní význam, protože před špatným počasím je stav hluboké ospalosti, který je charakterizován obrazy, které se objevují ve snu z dlouholeté zkušenosti. Slavný fyziolog N. E. Vvedenský vysvětlil mechanismus prorockého spánku.

Jak člověk vidí spánek a sny ve stavu vědomí

Jak vidí člověk sen a jaké jsou sny? Lidé vidí sny nejen odlišně, ale také různými způsoby. Proveďte zkušenost, která pomůže pochopit podstatu snů. K tomu potřebujeme několikmuž Požádejte je, aby se pohodlně posadili, zavřeli oči a představili si, že jdou někam ve vlaku, slyší zvuk kol, dívají se z okna na blikající stromy a pole. A pak je vyzve, aby stále seděli tiše, se zavřenýma očima a přemýšleli o všem, co na mysl přijde. Asi po pěti minutách se zeptejte každého, o čem přemýšlel. Uvidíte, že během této doby byly myšlenky každého jednotlivce velmi odlišné, daleko od obrazu vlaku, který jste poprvé vytvořili vlastními slovy. Většina z nich s největší pravděpodobností střídala jeden druhého. To je takzvaný "nestranný myšlenkový proud". Pokud by mozková kůra účastníků této zkušenosti byla téměř všechna inhibována, pak myšlenky spojené s prací určitých neinhibovaných částí mozkové kůry by byly sny.

Z hlavních typů snů, které má člověk, zdůrazňuje takzvané osvícené sny. Osvícený se nazývá sen, když člověk jistě ví, že sní. Má přístup ke vzpomínce na svůj skutečný život, může střízlivě posoudit situaci a učinit vědomá rozhodnutí. Mnozí si vědomě rozvinuli schopnost vědomého spánku a najít, stejně jako lidé kmene Senoi, že pokud jste ve snu zvládnout situaci, pak toho dosáhnete v reálném životě.

Schopnost zůstat ve stavu vědomí během spánku se jeví jako součást programu zaměřeného na úplné zvládnutí vlastního vědomí a na získání schopnosti neustálého sebepozorování. Opravdu svobodný člověk je ten, kdo dosáhlplné zvládnutí vlastního vědomí a je schopno přemýšlet ve snu tak svobodně jako během bdění.

Sny na objednávku: jak vyvolat vědomý tvůrčí sen

Můžete se naučit nejen zapamatovat si sny, ale také vyvolávat sny na požádání. Pokud se vám nepodařilo rozluštit smysl nějakého snu, pak můžete požádat Zdroj snů, aby vám poslal další sen, který vysvětlí ten první. Aby bylo možné dosáhnout jasného snu, stejně jako když si zapamatujete sen, musíte si dát následující nastavení: „Můj sen mi dnes vysvětlí význam včerejšího. Jakmile se probudím, okamžitě to zapíšu. “ Můžete také požádat Zdroj snů, aby vám znovu poslal nějaký důležitý nebo příjemný sen.

Zdroj snů lze kontaktovat a požádat o zodpovězení konkrétní otázky nebo pomoci při rozhodování.

Tvůj zdroj snů je velmi kreativní člověk, může vám pomoci mnoha různými způsoby. Během těchto "snů na objednávku" lidé osvětlili myšlenky mnoha vynálezů, objevů a uměleckých děl.

Elias Howe, který vytvořil design šicího stroje, byl připraven zoufalství, a pak jednoho dne ve snu uviděl jehlu s okem na dně, a ne nahoře nebo uprostřed, jako u modelů, které fungovaly špatně.

Ve snu, "viděl" metodu klasifikace chemických prvků DI Mendeleev, který postavil periodický systém známý každému, kdo studoval chemii.

Existuje mnoho příkladů kreativních snů. Niels Bohr "viděl" svůj slavný model atomu ve snu planet,otáčející se kolem slunce. Dantova Božská komedie, Goetheho druhá část Fausta, Griboedovův Woe From Wit byly inspirovány sny. Pod vlivem snů, Mozart, Schumann, Wagner, Tolstoy, Po, Saint-Saens, Van Gogh, Heine, Voltaire, Pushkin, Fet, Mayakovsky pracoval.

Otto Levy obdržel Nobelovu cenu za jeho objev, který byl výsledkem dvojitého spánku. Bojoval o tajemství mechanismu, kterým nervový systém reguluje tep. Zdálo se mu, že objevil princip vlivu chemikálií na nervový systém. Vědec se probudil ze spánku, vzal si pár poznámek a znovu usnul. Ale bohužel! Ráno nemohl zjistit, co napsal. Příští noc úzkostlivě spal, ale uprostřed noci začal snít o tomtéž snu. Tentokrát se vědec nespoléhal na záznamy, ale vstal a šel rovnou do laboratoře, aby zahájil experiment.

„Bohové používali svůj spánek, aby lidem sdělili svou vůli,“ řekl Homer. Ve starověké Spartě, zvláštní úředníci - Ephors - když diskutovali o obtížných státních záležitostech šli spát v chrámech tak, že ve snu přijde správné rozhodnutí.

Přísloví „ráno je moudřejší než večer“ je pravdivé, protože ve večerních hodinách je pro unavený mozek charakteristická inertnost nervových procesů.

Ukazuje se, že čím hlouběji je sen, asociace a interpretace dojmů pocházejí z dřívější doby.

Jak se vypořádat s častými nočními můrami a zbavit se špatných snů

Je obzvláště důležité pracovat na špatných snech a nočních můrách, které mohou být způsobeny nepřátelstvím mezi různýmivaše subpersonality. Pokud takový konflikt zjistíte a dokážete najít způsoby, jak smířit a uspokojit potřeby protichůdných stran, dojde k uvolnění enormní energie, která vám bude k dispozici.

Člověk se často probouzí z noční můry ve snu v poslední chvíli, když je na okraji útesu a kameny z jeho nohou letí; nebo když je svázaný, ležící na kolejnicích a rychlým vlakem se blíží krach; nebo když spěchá v autě s neúspěšnými brzdami ze strmého kopce. Pokud vás ve snu také navštěvují časté noční můry, můžete zkusit takovou gestalt-terapeutickou techniku: sledovat sen do konce, pokračovat ve své mysli události, které se v něm odehrávají, a přivést je k jejich logickému závěru. Uděláš, co uděláš, svým snem v kmeni Senoi. Jak se zbavit špatných snů a nočních můr pomocí techniky sena?

Pokud sníte o noční můře a vy si nějakým způsobem uvědomíte, že se jedná pouze o sen, nezapomeňte prodloužit jeho činnost. Neříkejte si: "Díky bohu, to je jen sen." Nebuďte se probudit. Podívej se přímo do tváře nebezpečí: na zloděje, přílivovou vlnu, tygra, na kohokoliv.

Neutejte. Pokud vás váš soupeř vidí jako plného síly a odolnosti, může ustoupit a proměnit se v „papírového tygra“. Nebo možná budete muset bojovat proti němu smrtelně. A pokud se to stane, vím, že můžete zavolat svým přátelům na pomoc nebo pohádkovou vílu. Nakonec je ve snu všechno možné. Ještě lepší, když se můžete obrátitsvého nepřítele ve vašem spojenci. Je velmi důležité, abyste zůstali v bezpečí. Ze zkušenosti takového boje, do kterého jste šli, s vědomím, že vám nic opravdu hrozí, se můžete naučit velmi cenné lekce.

Tato technika práce na snech dostala název "Senoyan" jménem kmene v Malajsii, který studovali C. Stewart a X. D. Nun. Pro kmen byl charakterizován životní filosofií spolupráce, nepřítomností duševně nemocných a velkou pozorností, kterou věnovali snem. Každý den při snídani dospělí povzbuzovali děti, aby mluvili o svých snech. Kdyby děti měly noční můry, rodiče jim dali rady, jak se příští noc bránit útočícím démonům. Bylo zdůrazněno, že byste měli vždy jít vpřed a nevzdávat se, v případě potřeby zavolat na pomoc svých přátel. To bylo věřil, že jestliže spáč nemohl porazit zlého ducha a přeměnit to v spojence, pak on se spojil s ještě více zlými duchy, a pak nešťastník se ukázal být lípa nesčetných hordy nepřátelských sil.

Pokud dítě snílo, že padá, a probudil se před koncem pádu, byl příště, za podobných okolností, informován, aby se uvolnil a pokusil se získat maximální potěšení z letu: Zavolají tě do země duchů. “

Dítě bylo učeno, že by se měl pokusit objevit něco krásného nebo užitečného v této zemi a přivést ho ke svému kmeni. Může to být nový tanec, hudba, nástroj. Takže sen, který začal úzkostípadá, se změnil v nádherný let, během kterého dítě dělalo objev. Senoi technika práce na snech zůstala doslova neznámá dokud, v roce 1969, K. T. Tart re-publikoval článek K. Stewart. Teprve poté psychoterapeuti začali experimentovat s touto metodou a objevili její účinnost.