Čajový rituál

Pití čaje na východě je velmi dávný obřad. Toto je umění a kultura Japonska a Číny. Obřad se skládá ze čtyř zásad, které tvořily základ celého čajového obřadu. Tato pravidla jsou: harmonie, úcta, klid a čistota. Harmonie - mezi člověkem a přírodou, v mezilidských vztazích, v celém světě. Respekt je vděčný všem. Klid mysli je mír duše. Čisté - duchovní a fyzické.

Smyslem čajového obřadu je očistit šest smyslů. Předpokládá se, že oči jsou květinové aranžmá, je tu zvuk vroucí vody pro uši, kadidlo pro nos, chuť čaje pro ústa a pravidelné tvary pro nohy a paže. Když je těchto pět smyslů očištěno, mysl je šestá, sama se očistí. Konec konců, čajový obřad činí myšlenky jasnými a přesnými. Kombinace východní filozofie a lidových tradic, tento obřad získal hluboce duchovní význam. Východní moudrost je pojmem podstaty celého světa prostřednictvím jednoduchých věcí. Prostřednictvím tohoto obřadu člověk přistupuje k duchovní dokonalosti.

Jsme velmi citliví na stres, a proto se snažíme najít klid, obnovit dobré duchy a veškerou životní energii. Proto nás velmi zajímá čajový obřad a jeho filozofie. I když časem prošla mnoha změnami, můžeme se jí stále dotýkat a cítit tajemství Východu.

Existuje sedm druhů pití čaje:

1. Čajový strom za svítání

2. Ráno čajový strom

3. Čajový strom v poledne

4. Čajovník v noci

5. Čaj s cukrovinkami

6. Čajovníky nadčasové

7. Čajový strom po hlavní čajové oslavě

Etalon - obřad pořádaný uprostřed dne - během oběda. Samozřejmě, že je téměř nemožné, aby náš středoevropský člověk celý čajový obřad plně provedl, ale můžete si vychutnat pití samotného čaje, pokud budete dodržovat základní pravidla.

Základní podstatou je vaše vnitřní připravenost na neobvyklý obřad. Navrhuje určitý druh askeze. Místnost by měla mít minimálně nábytku. Počet lidí by neměl být větší než pět. Všechny by měly být ve volném oblečení světlých barev. Za prvé, boty jsou odstraněny, a tím se zbavíme veškerého rozruchu. Je nutné sedět na bavlněných podložkách bez křížení a ne protahování ve směru sousedových nohou.

Čaj se vaří ve speciálních šálcích (gaiwan), jako mísa (200-250 ml), ale s víčkem a prodlouženímv horní části.

Pro pivovarnictví je lepší použít dešťovou vodu nebo vodu ze studny. Musí být zahříván, dokud se na povrchu neobjeví bubliny, což způsobí syčení. Jedná se o tzv. „První var“. Další etapou je vznik velkých bublin, tzv. "Druhé varu". Po „třetím varu“, kdy voda začne prosakovat, aniž by ji rušila, vyjměte konvici z ohně. Tím, že brání vodě, to stane se “starý” a dobrý čaj nemůže být vyrobený z toho. Vložte 5 g čaje do misek a ihned ho naplňte vodou až do doby, než se naplnípolovina. Doba vaření by neměla být delší než 2 minuty, pouze u některých odrůd maximálně 4 minuty.

Čaj se pije horký, v malých doušcích a bez jakýchkoli přísad (cukru nebo koření), které zabíjejí skutečnou chuť. Po pití ¾ čaje se zbytek nalije vroucí vodou. Kvalitní čaj se nalije do 4 misek na pití.

První infuze je slabá, lehká, ale aromatická. Chuť se však objeví po druhém nebo třetím nalití. Ale to platí pouze pro vaření čaje v gaiwan. Vaření v jednoduchém šálku kazí čaj. Bez víčka je slabě infundován, vydechován a při zavírání kelímku talířkem se ztrácí chuť.

Při vaření čaje musí být člověk klidný a sebraný. Pohyb by měl být hladký, aby se voda v nádobách téměř nepohnula. Při lití nezapomeňte, že „přetečení“ vyžaduje katastrofu, umírněnost je bohatství. Proto nemůžete nalít příliš mnoho vody.

10 zákazů čaje

1. Ranní čaj (před jídlem)

2. Čarodějný čaj (bolestivá změna hrdla)

3. Studený čaj (akumulace sputa)

4. Silný čaj (bolest hlavy a nespavost)

5. Dlouhé vaření piva (snížená nutriční hodnota)

\ t

6. Opakované vaření (vstup škodlivých látek)

7. Před jídlem (snížená absorpce bílkovin)

8. Ihned po jídle (zhoršení vstřebávání železa)

9. Vezměte čaj s léky (z taninu, špatně vstřebaných léků)

10. Včerejší čaj (ztráta vitamínů a reprodukce škodlivých bakterií)

čajový obřad je rozhovor o umění,literatura, malba, krásná a o čajovém šálku.