Uložte vitamíny při vaření

Pro uchování vitamínů při vaření a zpracování zeleniny a ovoce musíte dodržovat některá pravidla. Za prvé, ovoce a zelenina by měly být čerstvé. Rychle slábnou a snižují obsah vitamínů A, B1, B2 a C. Sluneční světlo má negativní účinek, ničí je. Proto musíte tyto výrobky skladovat na tmavém a chladném místě.

Praní, čištění a řezání musí být provedeno bezprostředně před použitím. Mytí ovoce a zeleniny by mělo být neporušené, aby se zachovaly živiny a vitamíny, které mohou být rozpuštěny ve vodě. Nenechávejte je již nasekané, při oxidaci vzduchem jsou zničeny vitamíny C a A

.

Surový brambor, pokud je udržován oloupaný ve vzduchu, ztrácí 20% vitamínu C a již je na půl hodiny nakrájen, což je již 40% tohoto vitaminu.

Řezaná zelenina a ovoce ponechané ve vodě se nedoporučují déle než 20 minut, což vede ke zničení vitamínů B a vitaminu C. V tomto případě je voda, ve které zelenina stála, vhodná k vaření polévky, protože tato voda již obsahuje část rozpuštěné soli a vitamíny.

Při dlouhodobém vaření se vitamíny B a vitamín A nezničují, což nelze říci o vitaminu C, který je velmi citlivý na teploty nad 40 stupňů. Aby se snížila její ztráta, ovoce a zelenina se vloží do vroucí vody, pak je kyslík zcela odstraněn, protože ničí většinu vitamínů.

nakrájenou a loupanou zeleninu vkládáme do vroucí vody ne ihned, ale po částech, takže proces vaření se nezastaví. Neměli by vařit více, než je nutnéčasu. Je nutné vařit ve slazené nebo osolené vodě, - v něm se lépe uchovávají užitečné živiny. Čím větší jsou produkty řezané, tím méně vitamínů se ztrácí při vaření.

Hrnec, ve kterém se vaří, musí být velmi těsně uzavřen vzduchotěsným víčkem a naplněn na vrchol vodou tak, aby byl přívod kyslíku minimální. Při vaření jídla se nedoporučuje zasahovat do jídla.

Zelenina lépe uchovává vitamin C v páře.

Tyto zeleninové pokrmy se připravují najednou, protože nejsou zahřívány podruhé, aby se zabránilo ztrátě vitaminu C. Pokud byla nádoba ponechána na horkém sporáku po dobu tří hodin, vitamíny jsou zcela zničeny.

Při vaření kyselých kompotů a polévek se uchovávají vitamíny.

Zelenina na syrové saláty se před podáváním jídla nakrájí, aby se zachovaly všechny vitamíny a prospěšné látky. Okamžitě se zalévají citronovou šťávou nebo vysoce kvalitním rostlinným olejem nebo ochucují omáčkou, protože kyselina nezničuje, ale zachovává vitamíny.

Při přípravě jídla nedávejte sodu, protože aktivní alkalické prostředí také ničí vitamíny. Brambory vařené v „jednotných“ vitamínech lépe než vařené v oloupané a krájené formě.

Brambory smažené v množství oleje uchovávají všechny živiny lépe než brambory smažené v malých množstvích. Je nutné ho rychle a před podáváním rozmíchat na bramborovou kaší, aby se zabránilo zničení vitaminu C.

Při vaření se aromatické látky zničí a mísa se stanebez chuti. Proto, pokud produkt, než začnete vařit, trochu smažit, tyto aromatické látky zůstanou a jídlo dostane příjemnou chuť. Je třeba se vyvarovat silného a dlouhodobého smažení, protože tuky oxidují a rychle tvoří škodlivé látky, které způsobují zánět ve střevech a žaludku.

Cibule, paprika, různé koření a rajčata, před vložením do hlavního jídla byste měli trochu smažit tak, aby se voda obsažená v nich zcela neodpařila. Současně však teplota tuku dosáhla 100 stupňů. Potom zelenina není smažená a dušená. Toto jídlo je užitečnější pro zažívací trakt. Při onemocněních trávicího ústrojí obecně byste měli vyloučit jakoukoliv pražení zeleniny.

Ovoce a zelenina by se měly řezat na dřevěných deskách s nerezovými noži. Zelenina a ovoce pro odšťavňování se třepou na plastovém nebo skleněném struhadle. Kontakt se železem přispívá ke zničení vitamínu C.

Nádobí na potraviny by mělo být také sklo, porcelán, smaltovaný nebo hliník.

Vaření zeleniny a ovoce v hrnci se zlomeným smaltovaným povlakem není dovoleno.