Těhotná životní styl a psychologická příprava na porod

Jaké oblečení by měla těhotná žena nosit a proč potřebují obvaz?Co je nutné dodržovat teplotní režim, pokud se nadějná matka ráda vydá do parní lázně?Všechny tyto otázky se samozřejmě obávají budoucí matky.Vyhoďte všechny pochybnosti a zbavte se úzkosti - jste na pokraji nových úspěchů, toto období je krásné jako žádný jiný ve vašem životě!

Jak dlouho trvá časná toxikologie u těhotných žen?

Před vyprávěním o zdravém životním stylu těhotné ženy se vyplatí vypracovat takový nepříjemný jev, jako je toxikóza.V četných televizních pořadech, které zaplavily televizi, je taková epizoda jistě přítomna: mladá hrdinka, sotva vystupující z postele, vchází do koupelny a ohýbá se nad dřezem, dělají děložní zvuky.A diváci před tím, než většina hrdinek pochopí: je těhotná.Toto razítko je tak zakořeněnémnoho lidí, že ranní zvracení je považováno za povinný doprovod těhotenství. To není.

Jak dlouho je toxikologie u těhotných žen ve většině případů? Naštěstí je časná toxikóza nazývána brzy, protože přechází sama do 12. týdne těhotenství.

Těhotenstvínení nemoc, ale fyziologický stav ženy, která nevyžaduje zásadní změny v jejím obvyklém způsobu života. Nicméně, hormonální restrukturalizace těla bude chtít-nilly bude dělat nějaké úpravy v chování žen.

Za prvé (jak z hlediska četnosti, tak i načasování vzhledu) se jedná o časnou toxikologii těhotných žen, na které se budoucí matky v různé míře podílejí.

Mnoho žen si stěžuje na ranní slabost, nevolnost, odpor k jídlu, slintání, indispozici, nesnášenlivost pachů. Chci skrýt hlavu v polštáři a spát, spát, spát. Pouze snahou vás donutí vymanit se z postele a připravit se na práci nebo na studium. Během pracovního dne se taková ospalost periodicky valí, což je prostě nemožné překonat. U těhotných žen s toxemií je náhlý odpor vůči jídlu v jedné minutě nahrazen brutální chutí, což nás nutí neustále nosit v naší kabelce „suchou dávku“.

A porodníci-gynekologové již dlouho navrhují poskytnout dovolenou v raném stádiu těhotenství, aby se usnadnilo vstup do nového postavení ženského těla.

Jak zmírnit těžkou toxikózu u těhotných žen?

Pokud trpíte tímto vedlejším účinkem, je důležité vědět, jakusnadnit toxikózu u těhotných žen v raných stadiích. S cílem snížit účinky toxikózy, ráno, aniž by se z postele, jíst jablko nebo banán, vypít sklenici šťávy nebo čaje s citronem. Pokud ráno není nikdo, kdo by se o vás staral, připravte si od večera „léčivou snídani“ a položte ji vedle postele. Tato jednoduchá technika spolehlivě šetří před záchvaty nevolnosti a závratí. Ať už jsou příčiny časné toxikózy těhotných žen, čaj s mátou a zázvorem také pomáhá zbavit se tohoto jevu. Pijte více tekutin, bylinný čaj, přírodní šťávy. Noste s sebou láhev vody, nikdy nebude žízeň. Pomáhá v boji proti toxikóze u těhotných žen kyselé bonbóny nebo plátky kyselých plodů, které je třeba pomalu rozpouštět v ústech. Nekuřte a nekuřte: cigaretový kouř vyvolává nevolnost iu zdravých lidí.

Silná toxikóza u těhotných žen se vyskytuje u téměř třetiny žen a spočívá v každodenním zvracení těhotných žen. U některých žen se zvracení vyskytuje nalačno nebo po jídle, často provokované nějakým druhem pachu nebo druhu jídla. Ale celkový stav prakticky netrpí, ztráta hmotnosti není pozorována, krevní tlak zůstává normální, testy moči a krve jsou v normálních mezích. Tato podmínka vyžaduje pozorování lékaře, dodržování správného životního stylu a vyvážené stravy a prochází nezávisle po 12. týdnu těhotenství.

U významně menšího počtu žen dosahuje frekvence zvracení desetkrát denně, objevuje se slabost,závratě, dochází ke snížení tělesné hmotnosti, mírnému poklesu krevního tlaku, zvýšené srdeční frekvenci. Při vyšetření moči se mohou objevit ketonová tělesa, což naznačuje porušení metabolismu vody a soli v kyselině. Těhotná žena s takovou těžkou toxikózou potřebuje hospitalizaci a léčbu v nemocnici.

S těžkým průběhem toxémie se stav ženy dramaticky zhoršuje a zvracení se opakuje (více než 20krát denně) a nezvratné. Někdy stačí sebemenší pohyb v posteli, který způsobí zvracení. Žena nemůže jíst ani pít, protože jídlo, které se konzumuje a opije, se neuchovává v žaludku a okamžitě ho opustí. Tam je ostrý úbytek hmotnosti, dehydratace, porušení všech typů metabolismu. Snižuje se krevní tlak, zvyšuje se tepová frekvence, v moči se objevuje aceton a bílkoviny a krevní test indikuje poruchu metabolických procesů. Takovýto těžký průběh je naštěstí vzácný, ale vyžaduje komplexní léčbu v nemocnici.

Důvody, proč mají těhotné ženy toxické účinky v raných stadiích

Proč jsou těhotné ženy s toxemií a jsou ženy, které po celou dobu 9 měsíců nezažily nevolnost a zvracení?

Podle odborníků mohou být příčiny toxikózy u těhotných žen v raných stadiích následující:

  • Vysoké hladiny hormonů v krvi. Toto je považováno za pozitivní znamení, což naznačuje normální těhotenství. (Nedostatek nevolnostinehovoří o patologii).
  • Další příčinou toxikózy u těhotných žen je snížená hladina cukru. To je důvod, proč je možné vysvětlit ranní nevolnost - během spánku, v těle nebylo požito potravy a hladina cukru v krvi klesla.
  • Psychologická nepřipravenost na těhotenství. Častěji se u žen s neplánovaným a nechtěným těhotenstvím vyskytuje toxikóza.

Existují ženy, které nemají žádnou toxicitu. U drtivé většiny těhotných žen je toxikóza omezena na nevolnost, nesnášenlivost zápachu a ospalost, ale to není důvodem kulhání a prokletí jejich stavu. Nalaďte pozitivním způsobem a zažijte tento dočasný jev. Za pár týdnů vše projde a užijete si života znovu.

Využití pěší turistiky pro těhotné ženy v přírodě

Životní styl těhotné ženy by měl být benignější: pokud jste doma, nepokoušejte se řešit ospalost, ale lehněte si na půl hodiny a nechte naléhavé záležitosti později. Tělo má dostatek krátkého denního spánku, aby se vrátilo do energického stavu. Na pracovišti můžete sotva usnout, tak vstaňte od stolu, projděte se po místnosti, otevřete okno, udělejte několik jednoduchých gymnastických cvičení, a pokud můžete, vyrazte ven na krátkou dobu a spíte.

Také životní styl těhotné ženy by měl být nasycen procházkami. Snažte se trávit více času venku, ale ne ve spěchu trhů a obchodů, aletiše odchází od hlučných a znečištěných dálnic, obdivuje krásu přírody a oddává se snu o časném setkání s dítětem.Přínosy chůze pro těhotné ženy jsou zřejmé: mají příznivý vliv na nervový systém, neumožňují získat nadváhu, saturují krev kyslíkem a zlepšují výživu plodu.Pokud je to možné, snažte se strávit víkendy mimo město kdykoliv během roku, dýchat čerstvý vzduch, užívat si ticha a relaxovat od městského ruchu.Je zejména nutné opustit město v horkých letních měsících, kdy se sníží obsah kyslíku v atmosféře metropole a vzduch je nasycen výfukovými plyny a průmyslovými emisemi.V takových podmínkách, a dokonce i bez chůze na čerstvém vzduchu, těhotná žena zažívá slabost, bolesti hlavy, snížený výkon a tělo dítěte trpí hypoxií (nedostatek kyslíku).
Ale v přírodě má budoucí máma šanci posílit své tělo a připravit ho na porod, jakož i položit základy zdraví dítěte.

Chůze pro těhotné ženy je důležitá za každého počasí, musíte nahradit tělo jemného slunce, ale neležte na slunci celé hodiny.Stačí se opalovat 10-15 minut před polednem a po 16 hodinách chránit sebe a nenarozené dítě před anémií a poškozeným metabolismem vápníku a fosforu.Najít odlehlý koutek, a vystavit po dobu 5-7 minut, což umožňuje slunci zahřát mléčné žlázy a žaludek.Výhodou chůze pro těhotné ženy je také skutečnost, že vzduchové lázně jsou temperační procedurou,zvýšení průtoku kyslíku kůží do krve matky a plodu, slouží jako preventivní opatření pro hypogalaktii (snížení funkce mléčných žláz). Nebojte se chodit naboso na trávě, písek, podél lesní cesty. Masáž plantárního povrchu stimuluje práci všech vnitřních orgánů, zvyšuje jejich přísun krve a dodávku kyslíku a také dokonale zvlhčuje nosohltan.

Ve druhé polovině těhotenství si v průběhu pracovního dne uvědomte, že si můžete alespoň 15 minut lehnout a odpočinout si a uvolnit páteř. Nedovolte, aby jste zůstali delší dobu v jedné poloze (sedět nebo stát), protože svaly drží křeč páteře a tím je narušen krevní oběh nebo jsou stlačena nervová zakončení.

Proč těhotné ženy potřebují obvaz a jaké oblečení nosit

Nastávající matky musí koupit prenatální obvaz. Zajistí správný postoj plodu a vy - pohodu. Proč jinak potřebujete obvaz pro těhotné ženy a proč ho doporučuji nosit ženy v „zajímavém postavení“? Tento přístroj, který podporuje zvětšující se břicho, snižuje tlak na vnitřní orgány, snižuje zatížení páteře, zabraňuje bolesti zad, slouží jako profylaktický prostředek proti křečovým žilám dolních končetin a chrání břišní pokožku před strií.

Je důležité nejen vědět, proč je obvaz potřebný, ale také ho správně nosit. Tento elastický pás musíte nosit ráno, aniž byste museli vstát z postele. Existují různé modely obvazů protěhotné ženy: pokud si koupíte univerzální, pak bude pro vás užitečné i po porodu obnovit dřívější štíhlost. Pro podporu mléčných žláz použijte podprsenku na širokých pásech, která zajistí fyziologickou polohu a pohodlný stav prsou.

A jaké oblečení potřebují těhotné ženy, aby se ženy cítily dobře? Za prvé, měla by být svobodná a pohodlná. To neznamená, že se musíte obléknout do beztvarých šatek. Návrháři vyvíjejí moderní a módní styly pro budoucí maminky, skrývají nebo zdůrazňují jejich okouzlující zaoblené tvary (kdo má rád co). Každá žena si pro sebe může vybrat verzi oblečení pro těhotné ženy, která odpovídá jejímu vkusu a obsahu peněženky. Hlavní je, že oblečení nebrání pohybu a neruší krevní oběh.

O vysokých podpatcích zapomeňte před koncem těhotenství! Teď by vaše boty měly poskytovat pohodlí a klid nohou a páteře, aby nebránily pohybu a nezpůsobovaly otok. Pata by měla být nízká a stabilní a špička by měla být široká, ne omezující prsty.

Jaký druh životního stylu by měla těhotná žena vést: fyzická aktivita

Zdravý životní styl těhotné ženy musí nutně zahrnovat fyzickou aktivitu. Dělejte speciální gymnastiku pro těhotné ženy, dělejte denně procházky za každého počasí, navštivte bazén. Hladké pohyby ve vodě pomáhají uvolnit páteř, posílit svaly, které podporují mléčné žlázy,rozvíjet klouby a svaly pánve, což bude tvrdá práce při porodu.Ve vodě, budete cítit bývalý lehkost v celém těle, poskytnout příležitost pro svaly, kteří jsou neustále pod zvýšeným stresem, k relaxaci a odpočinku.Zvláště užitečné je zbytek svalů zad a pánevního dna, nesoucí hmotnost rostoucí dělohy.Ale klouby, naopak, aktivně pracují v bazénu, protože zatížení na ně ve vodě je mnohem nižší než na souši.Těhotná žena, která se zabývá fyzickou aktivitou ve vodě, se rozpadá s únavou a nízkou náladou, získává na oplátku pozitivní emoce a potěšení.

Hormony radosti jsou přenášeny placentou na plod a pomáhají vytvářet dobrý postoj ke světu.Těhotné ženy navštěvující třídy v bazénu jsou méně citlivé na křečové žíly, nemají žádné problémy se zácpou, v noci spí zdravě a v neposlední řadě zvládají svou váhu, aniž by jí umožňovaly nekontrolovatelně růst.

Dalším dobrým příkladem tělesné aktivity těhotných žen je jóga, během které se budoucí matky učí relaxaci a řádnému dýchání, zbavují se strachu z porodu a získávají pocit vnitřní harmonie a připravují tělo na porod.

Ve třídách aromaterapie jsou těhotné ženy informovány o použití různých olejů pro masáž, inhalace, obklady.Aromaterapeutické sezení pomáhají se zvýšenou úzkostí, nespavostí, pálením žáhy, bolestí zad.

Mohou jít těhotné ženykoupel?

Otázka, zda je možné, aby těhotné ženy chodily do lázní, je dána mnoha milovníky páry. Pokud se vám líbí koupel, nepopínejte si tuto radost, protože nástup těhotenství. Vysoká teplota vzduchu, horká voda přispívají k odhalení pórů kůže, zvýšenému pocení a vylučování toxických metabolických produktů z těla. Je možné, aby těhotné ženy dělaly masáž ve vaně? Masírování těla s koštětem nebo žínkou stimuluje krevní oběh, zvyšuje rychlost metabolických procesů, zvyšuje tok kyslíku do tkání a orgánů, včetně placenty. Pod vlivem ohřevu a masáže se zvyšuje pružnost a pohyblivost kloubů a páteře a tyto vlastnosti budou užitečné při porodu.

Ujistěte se, že těhotné ženy mohou jít do koupele, nezapomeňte, že návštěva parní lázně by měla být dávkována a teplotní režim by měl být jemný (ne vyšší než 70 ° C). Nelezte na horní polici, jen 2-3 minuty sedět nebo ležet dole, ujistěte se, že chrání hlavu před přehřátím s plstěným kloboukem. Hluboko vdechněte, vdechněte vůni dušených košťat a léčivých bylin. A pak jít pod chladnou sprchou nebo v bazénu. Návštěvy v parní lázni lze opakovat 2-3 krát, v posledním běhu použijte metlu pomocí lehkých, hladících a šlehacích pohybů. V parní lázni sledujte tepovou frekvenci: puls by neměl překročit 120 úderů za minutu. Nezapomeňte doplnit ztracenou tekutinu v sauně. Pijte bylinkový čaj, minerální vodu,ovoce nebo bobulové šťávy.

Snažte se minimalizovat kontakt se zdroji elektromagnetického záření, které nás obklopuje ze všech stran: televizory a počítače, mikrovlnné trouby a aerogrily, chladničky a vysavače - tato zařízení, která usnadňují život moderním lidem, jsou faktory, které negativně ovlivňují zdraví těhotné ženy. a organismus vyvíjející se uvnitř něj. V posledních letech byly hlášeny škodlivé účinky mobilního telefonu na vývoj plodu, zejména v rané fázi. Elektromagnetické pole vytvořené kolem „mobilního telefonu“ způsobuje poruchy ve struktuře chromozomů, v důsledku čehož jsou v embryu možné anomálie. Rovněž bylo prokázáno, že rádiové vlny způsobují zúžení periferních cév, což narušuje krevní oběh v systému mateřského placenty a plodu, což může vést k předčasnému porodu. Lékaři doporučují odmítnout používání mobilního telefonu během těhotenství, a pokud to není možné, minimalizovat kontakt s tímto zázrakem civilizace.

Fyzio-psychologická příprava těhotné ženy na porod

Psychologická příprava těhotných žen na porod je stejně důležitá jako fyzická, protože první těhotenství je časem naděje a úzkosti, pocitu radosti z nadcházejícího setkání s žádoucím dítětem a zájmem o jeho zdraví, hrdostí na jeho nové postavení a strachem z nesnesitelné bolesti v průběhu těhotenství. porod.

Tyto rozmanité, někdy protichůdné pocity ovlivňují náladu ženy, která ji činíemocionálně nestabilní, podrážděný, podezřelý a rozmarný. Pro co nejúčinnější fyzio-psychologickou přípravu těhotných žen na porod je nutná morální podpora manžela a blízkých, kteří vzbuzují důvěru v úspěšný výsledek těhotenství a porodu. Vědomý postoj k nevyhnutelným potížím jako dočasnému fenoménu jim pomůže s jejich důstojností a nadcházející radost z mateřství učiní tělo, aby vykonalo tvrdou a odpovědnou práci - nést nový život.

Dobrá psychologická příprava těhotných žen na porod bude probíhat formou speciálních kurzů, kde může žena získat mnoho informací o průběhu těhotenství, prevenci typických komplikací, zvládnutí komplexu dechových cvičení. Tyto znalosti vám pomohou získat pozitivní postoj k výsledku těhotenství a soběstačnosti.

Těhotenstvíje v životě ženy zvláštním obdobím, které nutí dívat se na sebe a na svět kolem sebe s jiným okem, aby ocenilo svůj osud na Zemi a odpovědnost za nenarozené dítě. Jeho zdraví a vývoj závisí na vaší náladě. Život dlouho očekávaného dítěte by měl být od samého počátku radostný a jasný.

Usmívejte se a užívejte si života, nenechte se odradit a nedejte se naštvat nad maličkostmi, milujte sebe a dítě, které nosíte ve svém srdci, mluvte s ním, už může cítit vaši lásku.

Podle vědců má každá z našich emocí svůj vlastní hormon - potěšení, radost, strach, podráždění,překvapení. Placentou pronikají mateřské hormony do plodu a způsobují, že pociťují stejné pocity jako matka. Vzrušení a úzkost matky způsobují křečovité pohyby a rozrušení plodu a vášeň ženy během těhotenství s hudbou, zpěvem, malbou má příznivý vliv na duševní a intelektuální vývoj dítěte. Lidé to hádali v dávných dobách, kdy těhotným ženám nabízely umění a krásu přírody.

Poslední studie dokazují, že vzpomínka na člověka má houževnatě emocionální prožitky, které zažily před, během a bezprostředně po narození. Tyto pocity nenarozeného dítěte úzce souvisejí s emocionálními zkušenostmi matky, a to díky jejím psychologickým vlastnostem, vztahu s manželem, příbuzným, sociálnímu prostředí a materiální situaci rodiny. Dítě citlivě chytí náladu a chování matky a svými pohyby mu řekne, zda je toto chování pro něj příjemné nebo ne.

Pokud se těhotenství rozvíjí pod tlakem, hladina kortizolu v krvi matky a plodu vzrůstá, dítě má strach z přerušení života, cítí se nechtěné a po narození má četné psychologické problémy: slznost, nízkou radost, nedostatek sebevědomí, neschopnost budovat vztahy s ostatními. Tyto děti jsou dále vystaveny riziku vzniku duševního onemocnění.

Žena s pozitivním postojem k nenarozenému dítěti trpí snadno těhotenstvím,ona je vždy v dobré náladě, ona je jistá v bezpečném průběhu těhotenství a porodu, av budoucnu dítě vidí radost a štěstí jejího života.To v duši nenarozené osoby vnese pocit důvěry, sebehodnoty a bezpečnosti.

Neodstraňujte otce z pohlavního styku s nenarozeným dítětem.Nechte papa každý večer, jemně hladil jeho žaludek, nechte ho vědět o jeho přítomnosti a vyjádřit svou lásku a něhu k dítěti s něžnými slovy.Tento noční rituál posiluje rodinu a dává dětem naději na šťastnou budoucnost.

Předpokládá se, že změny v duševní sféře těhotné ženy jsou přirozené a jsou spojeny s hormonální úpravou a zvýšenou úzkostí nad zdravotním stavem budoucího dítěte.Ale z nějakého důvodu není obvyklé hovořit o zkušenostech mužů a ve skutečnosti nemá podíl budoucnosti papeže menší potíže a problémy.Těhotenství manželé mají vliv na postavení mužů.Musí snášet neudržitelné chování a podráždění své ženy, nečekané slzy v nejmenším záminku a bezdůvodně nucené omezení nebo odmítnutí sexuální intimity, provádění náhlých a obtížných rozmarů, jako je meloun uprostřed zimy nebo jahody o půlnoci.A to není rozmary, jak někteří muži věří, ale naléhavá potřeba těla.Stává se, že žena potřebuje jen jíst malý kousek melounu nebo jeden jahodový berry, aby uspokojila neodolatelnou touhu.Ale ochota jejího manžela spěchat téměř na konec světa pro žádoucíVýrobek je vysoce ceněn každou ženou. Naopak odmítnutí splnit i ten nejjednodušší požadavek uvízl v srdci s trnem a bude sloužit jako závažný argument při jakémkoli hádce po mnoho dalších let: „Pamatujete si, když jsem byla těhotná, vy ...“.

Co by měl udělat manžel, pokud je jeho manželka těhotná?

Co by měl manžel manželky těhotné ženy v tomto rozhodujícím období podpořit? Milí muži, buďte shovívaví s rozmary a rozmary své těhotné přítelkyně, protože nosí vaše dítě pod vaším srdcem. Nyní potřebuje účast, pozornost a péči z vaší strany. A zkažený charakter je dočasným a rychlým jevem. Po narození dítěte bude ještě laskavější, něžnější a něžnější než ona.

Na rozdíl od ženy, která se připravuje stát se matkou od dětství a plní svou biologickou úlohu, není člověk v dospělosti vždy připraven na postavení svého otce. Často se stává, že když si muž vezme svého prvorozeného do náruče, poprvé vidí ve svém životě novorozence. Jak se nemůžeš ztratit a ne panikařit: proč je tak vrásčitý, je v pořádku? Mnoho nově vytvořených otců se bojí vzít své drobky do náruče: "Bez ohledu na to, jak s ním něco rozbijete."

Podrobné informace o tom, co manžel těhotné ženy může udělat, jsou k dispozici na speciálních kurzech. S cílem usnadnit člověku hrát roli pečujícího manžela a poté dobrého otce se v budoucnu pořádají rozsáhlá školení pro budoucí otce, v nichž porodníci a psychologové podrobně vysvětlují, co se děje v ženském těle.během těhotenství a jaké obtíže mohou čelit během tohoto období. Třídy v kurzech a komunikace s kolegy v očekávání dítěte pomáhají manželům získat důvěru a klid, stejně jako lépe porozumět jejich těhotné manželce, která pomáhá vyhnout se konfliktům v rodině. Budoucí táta ovládá techniku ​​relaxační masáže a dechových cvičení, a proto může pomoci své ženě během porodu, pokud se odváží udělat tento obtížný test.

Co by měl manžel udělat, pokud těhotná žena trvá na společné práci? Aby se člověk rozhodl o společném narození, měl by člověk nezávisle a vědomě vzdát hold módě a nedělat o své ženě. Sledování porodních bolestí ženy, kterou miluje, a být svědkem narození svého dítěte není testem pro slabé srdce. Tam jsou případy, kdy "tvrdé kluci" slabé v porodním sále, neschopné vydržet emocionální stres a přidávat problémy zdravotníkům. Můžete poskytnout morální podporu svému manželovi v prenatálním oddělení nebo mobilním telefonem, aniž byste zdůraznili svůj nervový systém.

Studie sexuologů ukázaly smutný obraz: mezi páry, které porodily páry, je počet rozvodů mnohem vyšší než v rodinách, kde žena porodila sama. Mnoho manželů přítomných při narození ztrácí svou sexuální přitažlivost ke své ženě, která byla pozorována v takové nesestetické pozici a během nekontrolovaného chování. Tato zkušenost nemá vliv na postoj k ostatním ženám.

Nenadbytečné a péče o děti, které člověk získá v budoucích kurzech rodičů. Společná péče o dítě spojuje a emocionálně obohacuje manžele a přispívá také k vymizení pocitu žárlivosti vůči vlastnímu dítěti, které původně vzniklo u manžela.

Mladí, zdraví, milující se navzájem, manželé, vědomě spjatí s narozením dítěte, musí udělat vše, aby splnili svůj sen - stát se rodiči zdravého a šťastného dítěte.

Jaká slova mohou vystihovat pocity ženy, která na její prsa poprvé stiskla dlouho očekávané miminko! Mnoho měsíců těhotenství a nesnesitelných bolestí při porodu zůstaly pozadu a v náručí - tady to je, štěstí, důvěryhodně spočívající v náručí matky.

Začíná nový život, ve kterém všechny myšlenky a touhy směřují k dosažení jediného cíle - výchovy krásného a zdravého dítěte. To však není vůbec jednoduchá záležitost a vyžaduje si vynaložení veškeré morální a fyzické síly od nově vytěžené matky. Před bezesnými nocemi a nevyhnutelnými chorobami, úzkostí z nedostatku mléka a únavy, doslova vytrhl z nohou a drobek, který se nestará o náladu mé matky, vyžaduje neustálou pozornost a péči. Kdo z mladých matek není obeznámen s pocitem zmatku a někdy zoufalstvím, z neschopnosti porozumět dítěti a najít správnou cestu ven ze situace. Je dobré, je-li blízká osoba, která poskytne potřebné rady a pomoc, ne-li listinou, tak alespoň účastí.