Šípky: užitečné vlastnosti, chemické složení, kontraindikace

Mnoho lidí slyšelo o úžasných vlastnostech divoké růže, a její užitečné vlastnosti, stejně jako kontraindikace k použití, by měly být známy každému, kdo se stará o své zdraví a krásu.

Sběr a sklizeň

Není žádným tajemstvím, že divoká růže se v zemi snadno pěstuje sama. Místo sběru boků by mělo být především šetrné k životnímu prostředí - to znamená být mimo silnice, továrny, hřbitovy, farmy, jatky, sklady s chemikáliemi, skládky a tak dále.


V kalendáři sestaveném podle lidových tradic se 1. října nazývá Arina's Day Rosehip. V Rusku tento den sklízí boky. Nyní se však má za to, že se nejedná o nejpříznivější datum - musíte zkontrolovat počasí a ne kalendář. Kromě toho musíte vzít v úvahu klimatické podmínky a umístění vašich stránek.

Úplné zrání divoké růže spadá v době od poloviny srpna do října. Je třeba mít na paměti, že toto doporučení je nejobecnější: je třeba vzít v úvahu rok, povětrnostní podmínky a samozřejmě rozmanitost divoké růže.

Zkušení zahradníci doporučují vybrat teplé a suché dny sklizně.

Je žádoucí sbírat boky, spolu s šálky a stonky - je lepší je po sušení odstranit: budou snadno odděleny od rostliny. Nezapomeňte, že divoká růže patří do rodiny růžové a může být vztyčena -dbejte na to, abyste chránili ruce rukavicemi.

Šípkové růže

Před vyschnutím šípků je nutné rozdělit a zkontrolovat sklizeň poškozeného ovoce. Umýt bobule nestojí za to. Sušení může být provedeno bez ohledu na to, zda ovoce nakrájíte na polovinu, nebo na celek - nehraje žádnou roli. Ale mějte na paměti, že čím rychleji sušení skončí, tím méně bude vaše růže psa ztrácet užitečné vlastnosti.

Je zajímavé: Jak se navždy zbavit dospívající akné?

Nejjednodušší je sušení rostliny v peci, i když pro to jsou vhodné aerogrill a elektrické sušení. K tomu předehřejte troubu na čtyřicet stupňů a umístěte boky, vyložené na plech do jedné vrstvy - na hodinu. Pak byste měli zvýšit teplotu na 60 stupňů. S takovým sušením bude růže růže připravena za 8-10 hodin. Nenechávejte kamna v této době bez dozoru - to může být nebezpečné!

Vezměte prosím na vědomí, že nejlepší sušení je dosaženo za podmínek pohybu vzduchu a konstantního odtoku vlhkosti. To pomůže troubě s vestavěnou konvekční funkcí, nebo mnohem snadněji otevřete dvířka skříně. Během této procedury se doporučuje otočit dogrose tak, aby bylo zaručeno rovnoměrné sušení.

Suché šípky

Složení a užitečné léčivé vlastnosti

Než řekneme o kontraindikacích divokých šípů pro muže, řekněme o jeho příznivých vlastnostech. Mnoho obyčejných lidí slyšelo tu divokou růžidoporučeno pro všechny a ve všech věkových kategoriích. Jen málo lidí to ví, díky čemuž se dosahuje léčivých a protizánětlivých účinků této nádherné rostliny. Podívejme se na jeho složení:

 • Šípek - šampión na obsah vitamínu C (vyhrál i citron a černý rybíz!). Tato skutečnost způsobuje prospěch kyčlí pro krevní cévy: čím více konzumujete vitamín C, tím pružnější a pružnější jsou vaše cévy - čím silnější je vaše srdce. A spravedlivý sex je prostě povinen vědět, že vitamín C se nazývá „vitamínem mládeže“: koneckonců podporuje tvorbu kolagenu a tím působí proti stárnutí kůže. Nedostatek vitamínu C ohrožuje rychlá únava, onemocnění kloubů, vypadávání vlasů, předčasné vrásky, zvýšené krvácení z dásní, snížená imunita ... Nalezen alespoň jeden předmět? Naléhavě koupit dogrose!

Šípky - šampion vitamínu C

 • Vzhledem k vysokému obsahu kyseliny askorbové má šípky příznivý vliv na hladinu cholesterolu, což přispívá k jejímu snížení nebo stabilizaci.
 • Šípek je jedním z nejlepších antioxidantů: neutralizuje volné radikály. Každý ví, že se jedná o postižené molekuly, prosté jednoho nebo více elektronů. Snažit se "sebrat", volné radikály "odnášejí" elektrony, které nemají zdravé buňky. V důsledku toho tělo zažívá stres, vedoucí k ateroskleróze, depresi, astmatu, zánětu kloubů aonkologických onemocnění.
 • V kyčli je spousta vitamínu P. Kromě toho, že je vitamín P silným antioxidantem, má také blahodárný vliv na kardiovaskulární systém, protože má schopnost posilovat kapiláry a normalizovat strukturu a pružnost cév. Je již dlouho známo, že tato rostlina může snížit krevní tlak. Dogrose je tedy nezbytné pro každého, kdo se stará o zdraví srdečního svalu.

Existuje mnoho vitamínů v dogrose

.
 • Vitamíny A, B2, K, E jsou také dostatečné v dogrose, podílejí se na redox procesech, regulují syntézu bílkovin, podporují normalizaci metabolismu, hrají důležitou roli při tvorbě kostí a zubů a zpomalují procesy stárnutí. Jednoduše řečeno, šípky vám pomohou zůstat ve formě, urychlit váš metabolismus, stejně jako prodloužit vaši mladost a krásu - tato položka je zvláště důležitá pro ženy.
 • Šípek je fytoncidní a baktericidní činidlo, které může dezinfikovat rány: proto se někdy používá ve formě obkladu po mletí bobulí.
 • Šípky lze použít pro artritidu: normalizuje stav kloubů, zmírňuje bolest, vyživuje buňky kolagenem a podporuje tvorbu nových buněk chrupavky. Rostlina je také užitečná při prevenci artritidy, proto se doporučuje pro osoby středního věku.
 • Šípky přispívá ke zničení ledvinových kamenů a žlučníku a také zlepšuje stav, kdyonemocnění močového systému.
 • Chemické složení divoké růže se může pochlubit přítomností mědi, zinku, železa, manganu, vápníku, sodíku, draslíku a dalších mikro a makro prvků.

Přečtěte si také: Bojujeme s taškami pod očima

Divoké odrůdy růží se liší svými příznivými vlastnostmi

.
Je však třeba připomenout, že ne všechny druhy divoké růže jsou stejně užitečné. Různé odrůdy rostlin a mají jiné složení: například "pes" divoké růže méně bohaté na vitamíny. Navenek se odlišuje od svých kolegy sepals pevně přitlačených k plodu. „Špičaté“ nebo „květnové“ šípky vám poskytnou veškeré vitamínové bohatství - v jednom kroku můžete naplnit každodenní potřebu kyseliny askorbové.

Použití

Navzdory skutečnosti, že divoká růže má řadu příznivých účinků, díky příznivým vlastnostem rostliny může být připravena i pro děti. Plody tohoto keře budou přínosem nejen pro prevenci, ale i pro léky - samozřejmě, pokud nemáte alergickou reakci na bobule.

To je zajímavé: Léčba hemoroidů u žen s farmaceutickými a lidovými prostředky

Oblíbeným a velmi chutným způsobem, jak si vychutnat příznivé vlastnosti divoké růže, je vyrobit z ní čaj (ale nezapomeňte, že kontraindikace s tímto receptem jsou stejné). Vařit takový nápoj může být v konvici nebo termosce.

Šípkový čaj

Do sklenice se musí nalít dvě polévkové lžíce jemně nasekaných bobulí.vařící vodu a nechte je stát deset minut - jako pravidelný čaj. Poradenství pro ty, kteří nemají rádi originální chuť divoké růže: přidejte k ní vynikající černý čaj nebo karcade. Můžete pít alkohol - například, zkuste vařit s ovocem. Stručně řečeno, každý se rozhodne sám pro sebe, jak vařit svůj dokonalý šípkový nápoj.

Přečtěte si také: Jak se rychle a účinně zbavit nehtové houby?

Je možné připravit další infuzi - podle recenzí je nejvhodnější pro hypertenzi. Močené boky by měly být vařeny s citronem, strouhané na hrubém struhadle (spolu s kůrou). Přidejte tam čerstvé brusinky, vše smíchejte a nahoře přidejte med. Nápoj bude tlustý, voňavý a sladký, jako sirup - se všemi příznivými vlastnostmi divoké růže bude zachován; ale nezapomeňte na kontraindikace a že další složky infuze mohou způsobit silnou alergickou reakci.

Šípková infuze

Další recept na léčebný odvar z šípů: přeskočte pět citronů přes mlýnek na maso (bez loupání), nalijte je extraktem šípky (dvě hrsti bobulí, vařte deset minut a ochlaďte na pokojovou teplotu). Příprava takové infuze v chladničce - je žádoucí použít skleněné nádoby s těsně přiléhajícími víčky. Každou hodinu by se nádobí mělo otřást. Na konci tohoto procesu přidejte med a promíchejte. Tuto infuzi uchovávejte v chladničce a vypijte ji několikrátza den.

Jistě, kořen psa růže má také užitečné vlastnosti - nezapomeňte, že všechny psí růže kontraindikace jsou použitelné v této části rostliny. V podstatě jsou sušené šípky koupeny v lékárnách - jsou poměrně levné, ale mohou se pochlubit vynikajícími vlastnostmi. Farmakologický účinek:

 • Antiseptikum,
 • Imunomodulační,
 • Diuretika,
 • Choleretic,
 • Tónování.

Nápojové nápoje mohou být připraveny odlišně

Šípy se doporučují pro onemocnění trávicího traktu, problémy s klouby a svaly, hypertenze, poruchy v oblasti gynekologie a dokonce i reprodukční sféry u mužů. Chcete-li získat užitečné stopové prvky, stačí přidat kořen šípky do zeleného nebo černého čaje - máte k dispozici nejen hlubokou a bohatou chuť, ale také silný vitaminový náboj.

Šípkový olej se může pochlubit také užitečnými vlastnostmi - a to je se všemi jeho kontraindikacemi.

Méně časté než například olej z rakytníku nebo lopuchu, šípkový olej zůstává nezanedbatelně zbaven pozornosti. A marně: jedná se o vynikající přírodní choleretikum, které snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Čaj s divokou růží a rakytníkem

Při pravidelném užívání pomáhá dokonce bojovat proti depresi. Nejdůležitější však je, že šípkový olej má regenerační a omlazující účinek na kůži, zvyšuje jeho elasticitu a normalizuje vylučování mazových žláz. Zlepšeníintracelulární metabolismus, šípkový olej se vrací do kůže krásná a rovnoměrná barva a zdravý vzhled.

Je však třeba mít na paměti, že navzdory prospěšným vlastnostem šípkového oleje má také důležitou kontraindikaci - majitelé mastné nebo akné náchylné kůže ji nemohou používat. V opačném případě hrozí riziko vzniku nových ložisek zánětu.

Šípková infuze s medem

Kontraindikace

Když jsme tedy uvedli příznivé vlastnosti divoké růže, konečně jsme dosáhli dvou důležitých parametrů - kontraindikace pro použití, jakož i trvanlivosti bobulí a odvarů. Sušená rostlina se nedoporučuje uchovávat déle než dva roky.

Někdy je možné se domnívat, že šípky nelze použít pro cystitidu, protože zvyšuje kyselost žaludeční šťávy. Tato rostlina však nepatří mezi produkty vytvářející kyseliny: při nasátí do krve mění produkty rozpadu šípků své vlastnosti na opačnou hodnotu, čímž se zvyšuje alkalické prostředí. A to jen pomáhá odstranit příznaky cystitidy.

Dogrose má kontraindikace

Často vyvstává otázka - je možné aplikovat divokou růži během těhotenství? Odpověď zní: pokud vám lékař neopustil speciální instrukce v této věci a před těhotenstvím klidně vaříte vývar z boků, pak můžete. Opevněný čaj zvýší imunitu nastávající matky a sníží negativní účinky toxikózy.

Před aktivním použitím dogrose byste se však měli poradit s lékařem.

Jako každý lék, dogrose může způsobit negativní reakci v těle. Zde je několik příkladů:

 • Předpokládá se, že divoká růže je kontraindikována u vředů a gastritidy. A to navzdory skutečnosti, že síť může najít mnoho recenzí, což svědčí o opaku - je lepší, abyste to neohrožovali, ani o to nepožádali svého lékaře;

Šípkové růže

 • Oxidované prvky obsažené v divokých růžových vývarech mohou zničit zubní sklovinu. Tato nevýhoda se však snadno odstraní opláchnutím obyčejnou teplou vodou;
 • Hypertenzní pacienti by neměli používat dogrose tinkturu na alkohol a hypotenzní - dogrose decoctions;
 • Šípky zvyšují srážení krve, proto by lidé s onemocněním, jako je tromboflebitida, endokarditida a některá další onemocnění srdečního systému, měli používat šípky opatrně nebo vůbec.
 • Prodloužená léčba dogrose nepříznivě ovlivňuje játra. To znovu dokazuje, že všechno užitečné je dobré s mírou.

Divoká růže je tak mimořádně užitečnou rostlinou, která má blahodárné účinky na mnohé aspekty zdraví. Ale s jeho použitím je třeba dávat pozor: vše je v dobrém měřítku dobré.