Metoda NLP: Základní principy a aplikace

Než řekneme, jak používat NLP, a podstatu této metody, stojí za to upozornit, že tato technika ještě nebyla akademickou komunitou přijata, i když mnoho studií potvrdilo pozitivní výsledky takového lidského programování. Praxe používání metody NLP v psychologii může být zajímavá přinejmenším v čistě vzdělávacích termínech.

Principy NLP metody v psychologii

\ t

XX století. se svým šíleným rytmem života se usadil v neustále se měnícím světě, což vedlo k mnoha psychologickým problémům, a pokoušel se je vyřešit, opakovaně od psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Jeden z nejnovějších originálních druhů psychotechniky je neuro-lingvistické programování (NLP), který je extrémně populární na západě.

Metoda dopadu NLP byla vytvořena před více než 20 lety skupinou významných amerických psychoterapeutů. Shrnuli a položili na moderní vědeckou základnu zkušenost s prací s pacienty z nejúspěšnějších psychoterapeutů, ale také s hypnotisty, šamany a dalšími zástupci „alternativní medicíny“. Američan Milton Erickson, lékař medicíny, který mnozí považovali za skutečnou čarodějnici ve své vlasti, dal tvůrcům metody lidského vystavení NLP jídlo k zamyšlení. Stalo se to, po jednom rozhovoru s Ericksonem lidé vyřešili nejsložitější psychologické problémy, vyléčili vážné nemoci, změnili svůj charakter k lepšímu.

Lidský mozek je spojen s vnějším světem prostřednictvím tří hlavních kanálů: vizuálního (vidění),sluchové (sluchové) a kinestetické (hmatové a motorické pocity, chuť a vůně). Z informací přicházejících těmito kanály je o nás jakýsi film. Navíc „kazeta“ s tímto filmem nezmizí nikde ani po mnoha letech. Všechny tyto informace nejsou vůbec zbytečnou zátěží, pokud samozřejmě nevíte, jak je použít. To je to, co učí neuro-lingvistické programování. Jedním z hlavních principů NLP v psychologii je, že k vyřešení každého důležitého úkolu můžete najít v paměti vhodný obraz nebo epizodu, která způsobuje nezbytné stavy a reakce.

Podle mistrů NLP se člověk narodí s nadměrně plnou psychikou a může se vyléčit z většiny nemocí, bludů a fobií. To je, mimo jiné, jeden z principů NLP, na rozdíl od tzv. "Kódování" a "zombie". V zásadě NLP nemůže do hlavy člověka vnést to, co tam předtím nebylo.

Aplikace NLP technik v praxi: jak používat metodu

Richard Bendler, jeden z „otců“ NLP, byl schopen léčit krátkozrakost touto metodou - přivolal obrazy vzdáleného dětství z podvědomí pacientů, když bylo vše v pořádku s jejich zrakem. V důsledku toho se tlak v oční bulvě změnil a vidění bylo obnoveno samo.

Metoda NLP našla uplatnění v praxi a ve velmi exotických oblastech lidské činnosti - při výcviku amerických speciálních sil. Chytil, řekněme, nepřátele "zelené"Beret a začal ho vyslýchat. Pak on, statný chlapík, omdlí jako citlivá mladá dáma. Jeho nepřátelé ho vyhodili ven a bylo to ještě jednou, že začali jehly pod nehty, ale opět se vypnul a necítil bolest. A věc je, že v přípravě na nebezpečnou misi byl hrdina vstříknut lehkou omamnou látkou, která způsobila ztrátu vědomí, a byl nucen zapamatovat si pocity, které zažil.

V důsledku toho stačí, když si je připomeneme - a mdlo. Stejně tak lze narkomana naučit „plešatěním“ bez heroinu: levného a neškodného zdraví.

Použití technik NLP může pomoci v jakékoli životní situaci. Například kdysi dávno vás výtahové dveře přišpendlovaly několika prsty, což je zaznamenáno v paměti. Úkolem je změnit charakter tohoto záznamu tak, že epizoda, která traumatizuje psychiku, přestane být něco významného.

Když jsme ve Spojených státech po válce ve Vietnamu zkoumali skupinu veteránů, kteří byli vystaveni bojovému duševnímu traumatu, ukázalo se, že se někteří z nich sami zbavili následků. Opakovaně procházeli vzpomínkou na traumatickou epizodu a dosáhli toho, že začali vnímat situaci, jako by byli zvenčí a v černobílém obrazu.

Mozek si tedy vzpomněl na tento „pohled z boku“ a tento obraz nahradil vzpomínky bývalých vojáků s traumatickou epizodou, protože vše, co žije na Zemi, je spojeno s vnějším světem prostřednictvím mozkové činnosti. Jeho význam a vliv na chování a psychický stav životatvory jsou opravdu obrovské.