Manty: klasické a originální recepty, vaření krok za krokem

Manty je jídlo z těsta a mletého masa, tradiční pro země Střední Asie, Baškortostánu, Mongolska, Tatarstánu a Turecka. Jeho charakteristickým rysem je technologie uvedení do stavu připravenosti pro pár, který umožňuje zachovat bohatství náplně. Aby bylo jídlo chutné a voňavé, udělejte manty, sledujte recept s fotografií krok za krokem. Variace mísy jsou ukázány dole s nemnoho originálních a klasických výplní.


Technologie a funkce vaření

Manty vágně připomínající knedlíky, tradiční pro ruskou národní kuchyni. Jedná se také o tenké, nerozvinuté těsto bez kvasnic, ve kterém je obal masa zabalen.

 • Na rozdíl od knedlíků nejsou manti zcela oškubané. Čtverce těsta, po pokládce uvnitř výplně, jsou křížově tvarované a částečně zůstávají otevřené. Během modelování se manti uzavírá úplně jen tehdy, když jsou smažené, ale tato nová metoda přípravy je moderní variace klasických mant.
 • Miska není vařena ve vodě. Vaříme ve speciální pánvi. Volána je kapacitařímsu a skládá se ze dvou oddílů. Spodní část je obyčejná pánev naplněná vodou, horní vrstva je reprezentována kruhovými mřížkami naskládanými na sebe, skrz které prochází pára.

Mleté mleté ​​maso se používá hlavně. Druh masa závisí na národních preferencích. Může to být jehněčí, hovězí, koňské maso, kozí maso, vepřové a drůbeží maso. Nezapomeňte přidat mletou zeleninu, která spolu s náplní masa tvoří vynikající vývar. Poměr zeleniny a masa je asi 1: 2. Pro větší šťavnatost, vepřový nebo skopový tuk může být přidán k plášti, v malých proporcích.

Jídlo vařené v mantovarku

Po vyřezávání se manti umisťuje na mřížky, předem potírá rostlinným olejem nebo tukem. Horní část pánve je po vroucí vodě umístěna na spodní prvek pánve. Doba zpracování parní misky do připravenosti je 40 minut.

Pokud se používá zeleninová nebo rybí výplň, doba vaření se mírně sníží.

Omáčka pro manta je vybrána na základě náplně. V tradiční verzi sloužilo kyselé mléko katyk, nebo cibule dušená na pánvi. Jako omáčka se používá také rozpuštěné máslo smíchané s černým pepřem a čerstvými jemně nasekanými zelení. Je harmonicky kombinován s pokrmem jogurtu, klasického jogurtu a různých rajských dresinků.

Těsto pro manti

Těsto pro manti musí být středně elastické a pružné

.

Klasické těsto naToto jídlo je suché, nekvašené, smíchané s vodou. Recept na výrobu těsta na manti z fotografie je zobrazen krok za krokem, používá se ve všech variantách misky s mletým masem.

Složky:

 • pšeničná mouka, nejvyšší jakost - 400 g;
 • slepičí vejce - 1 ks;
 • pitná voda - 200 ml
Kdo chce, aby těsto bylo pružnější, měkčí a měkké, může místo vody použít mléko.

Vaření:

 1. Voda a složky určené k vaření by měly být při pokojové teplotě. Nalijte vodu do hlubokého kontejneru, vlepte do ní vejce a důkladně protřepejte.
 2. V jiné misce se proseje mouka. Ve středu výsledného sklíčka udělejte malou depresi.
 3. Do mouky postupně přidávejte vodu s vajíčkem, současně míchejte těsto vidličkou. Pohyb by měl být kruhový, od středu k okrajům.
 4. Po zhuštění těsta ho rozmíchejte rukama, položte ho na předčištěný povrch a lehce posypaný prosévanou moukou. Během hnětení přidejte mouku podle potřeby. Těsto je nutné intenzivně hnětit, podle jeho konzistence, aby se ukázalo, že je elastické jako plastelína, ale není lepkavé. Mělo by se snadno oddělit od rukou a povrchu. Průměrná doba hnětení těsta je 15 minut.
 5. Zabalte těsto do přilnavé fólie a ponechte jej 40 minut při normální pokojové teplotě. Po nátěru hmotu promíchejte asi 5 minut.
 6. Těsto rozdělte na kousky a vložte do vrstvy o tloušťce 1–2 mm. Mělo by být dostatečně tenkéskrz to se nádivka mírně propadla.
 7. Těsto nakrájejte na velké čtverce o délce 15 cm, pokud máte rádi malé a uklizené manty, můžete vytvořit menší čtverec o rozměrech 10 x 10 cm, který můžete pro přehlednost sledovat ve videu.
 8. Na hotový čtverec položte jednu polévkovou lžíci náplně.
 9. Dejte manta formulář. Chcete-li to provést, vyladit střídavě rohy čtverců umístěných diagonálně. Jako výsledek, dostanete náplň, zabalené v obálce těsta.

Proces formování manti

Jedná se o klasický způsob svírání manta. Pokud je plánujete smažit, budete také muset sevřít zbývající otvory. Proto se mastný olej nedostane dovnitř a dostanete pokrm s křupavou krustou na vnější straně a šťavnatou, chutnou, nemastnou náplní uvnitř.

Kdo nemá rád nekvašený těsto, může k němu přidat trochu soli podle chuti.

Uzbek manti s jehněčím masem

Uzbek Manti s jehněčím a tukem

Výše ​​uvedený recept na výrobu uzbeckých manta s jehněčím masem, slaninou a cibulí je považován za klasický. Díky sádle a zelenině je chuť středně kořeněná a nasycená.

Složky:

 • těsto bez kvasinek - 0,5 kg;
 • dužnina - 0,5 kg;
 • jehněčí tuk nebo kýta - 150 g;
 • obyčejná cibule - 350 g;
 • sůl, zira, černý pepř.

Vaření:

 1. Mleté maso se odebírá pro toto jídlo. Udělejte to tak, že jehněčí nakrájejte na malé kostičky, pokrm se bude líbit,nasycené a udržet všechny šťávy.
 2. Cibule nakrájíme na stejné kosti jako maso. Kousky slaniny se trochu zvětší.
 3. Smíchejte všechny složky mletého masa, upravte podle chuti solí a kořením.
 4. Připravené mleté ​​maso položte na připravené čtverce těsta, upevněte manty, vařte pro pár.

Manty v multicolor

Manty vařené v pomalém hrnci

Manty s masem v moderních receptech navrhují přípravu pokrmů v pomalém vařiči, proces je krok za krokem od fotografie níže.

Složky:

 • těsto bez kvasinek - 0,5 kg;
 • vepřové a hovězí maso - 0,5 kg;
 • středně velké brambory - 4 ks;
 • cibule střední - 5 ks;
 • Zira, černý pepř, chmel-suneli.

Příprava:

 1. Brambory a cibuli nakrájejte na malé kostky.
 2. Kombinujte rostlinné složky s vepřovým a mletým hovězím masem. Pokud máte omezený čas, můžete použít hotový mletý výrobek. V ideálním případě by mělo být maso také nasekané.
 3. Plňte koření a sůl. Míchejte do hladka.
 4. Protože tento recept nepoužívá tuk, který dává šťavnatost, můžete přidat trochu vody.
 5. V pomalém hrnci vařte vodu. I když se budete zabývat lisováním, začne vařit.
 6. Vzhledem k tomu, že manta mřížky a objem multicooker neumožňují, aby byly připraveny v tak velkém množství jako mantovark, udělejte malé čtverce, přibližně 5 x 5 cm, rozprostřete je lžičkou,jeden se skluzavkou pro jednu mantu bude stačit.
 7. Umístěte manty na mříž. Zavřete víko, nastavte režim napařování. Doba vaření trvá 40 - 50 minut.

Pomalý sporák je dobrý, protože v něm můžete vařit 1 - 2 porce tohoto pokrmu. Máte-li velkou rodinu, budete muset poslat manti do nádrže několikrát.

Manty s dýní

Dýně - druhá nejoblíbenější náplň pro manty

V tomto receptu vaření manta přichází s dýní, proces krok za krokem z fotografie můžete vidět níže.

Pro vaření budete potřebovat:

 • těsto bez kvasinek - 0,5 kg;
 • jehněčí buničina - 400 g;
 • dýně - 400g;
 • sůl, pepř.

Vaření:

 1. Nakrájejte jehněčí dužinu dýně na malé kostky.
 2. Míchejte složky v hluboké misce, soli a pepři. Přidejte trochu vody do náplně pro více šťávy. Připravte manti na mřížku v pánvi a pošlete na páru.

Další možností vaření dýně manti je pečení. V tomto případě jsou pláště zcela sevřeny, takže nejsou nikde žádné díry.

Zajímavý: Plněný pepř ve dvojitém kotli

Před pokládkou na grilu by měly být smaženy v rostlinném oleji až do zlatohnědé a až po páře po dobu 40 minut. To vám umožní dát pokrmu zajímavou pečenou chuť, ale zachovává si všechny své blahodárné vlastnosti.

Fried Mantyčasto podávané s pikantní rajčatovou omáčkou. Za tímto účelem jsou blanšírovaná rajčata mletá feferonkou a česnekem.

Manty s masem, brambory a mrkví

Maso Manti s brambory a mrkví

V tomto receptu s fotografií - manti jdou s brambory, mrkví a mletou drůbeží, a mátovou příchuť vydává jejich pikantní chuť, celý proces je uveden níže.

Kromě máty lze k manti přidat bazalku. To dává zvláštní pikantnost, která není typická pro většinu asijských jídel. V této verzi, to je často používáno Tajiks.

Složky:

 • těsto bez kvasinek - 0,5 kg;
 • kuřecí maso - 250 g;
 • mrkev - 150 g;
 • cibule - 200 g;
 • jeden velký brambor;
 • čerstvé máty - 6 listů;
 • sůl, pepř.

Vaření:

 1. Kuřecí maso loupané filmy, mleté ​​maso s cibulí.
 2. Brambory a mrkev nastrouhejte na jemném struhadle.
 3. Mincovnu jemně nasekejte.
 4. Mleté přísady důkladně promíchejte, ochucte solí, pepřem.
 5. Zelenina dá šťávu, ale drůbeží maso může zůstat suché, aby se tomu zabránilo, přidejte do mletého masa trochu vody.
 6. Zabalte manti do obálek a páry.

Omáčka na bázi hovězího vývaru ochuceného paprikou, mletým koriandrem, solí a čerstvým koprem přispěje k tomu, aby chuť náplně byla čištěna.

Zajímavé: Masové kuličky s omáčkou v troubě: krok za krokem recept s fotografiemi a videem

Manty s krevetami

Manty s mletými rybami a krevetami

\ t

Zajímavou alternativou klasických manta s bramborami a masem je pokrm plný ryb a krevet, níže je uveden recept na jeho přípravu s fotografiemi.

Složky:

 • nekvašené nekvašené těsto - 300 g;
 • filé z mořských ryb - 400 g;
 • krevety - 100 g;
 • cibule cibule - 1 ks;
 • máslo - 3 lžíce. l.;
 • sůl, pepř.

Příprava:

 1. Nakrájejte rybí filé, nakrájejte mixérem nebo nožem.
 2. Cibuli nakrájejte a jemně nakrájejte. Zahřívejte pánev, roztavte lžíci másla, vmíchejte do ní cibuli až do zlatohnědé barvy. Ochladit potěr.
 3. Oloupejte krevety a v případě potřeby nakrájejte na několik kusů.
 4. Kombinujte všechny složky masa, přidejte k němu 2 lžíce másla, změkčené. Přineste chuť pepřem a solí.
 5. Mleté maso důkladně promíchejte. Zašlete ho na předem nařezané čtverce těsta. Uchopte manti a páru po dobu 30 minut.

Jako omáčka pro rybí manty používejte máslo s čerstvou sekanou zelení.

Manty se sýrem

Manty se dobře hodí s pikantními rajčatovými omáčkami

\ t

Další zajímavou alternativou k receptům na pečení s masem, cibulí a bramborami je jídlo plněné sýrem a špenátem. Níže je uveden postup s fotografiemi.

Složky:

 • čerstvýtěsto bez kvasnic - 300 g;
 • tvrdý sýr - 200 g;
 • špenát - 400 g;
 • zelení, sůl, pepř.

Příprava:

 1. Opláchněte špenát, jemně nakrájejte.
 2. Sýr rozetřete na hrubém struhadle.
 3. Komponenty smíchejte, důkladně promíchejte.
 4. Těsto je lepší brát, vařené v mléce. Vraťte to velmi tenké a nakrájejte na čtverce. Ve středu každé poslat nádivku. Doba vaření sýr mant 30 minut.

Postoupení Manti

Mantis smažený

Tento recept na vaření manta s bramborami, krok za krokem as fotografiemi, je vhodný pro ty, kteří maso rychle nebo nekonzumují.

Zajímavé: Brambory a kuřecí maso: 5 nejlepších receptů

Složky:

 • nekvašené nekvašené těsto - 300 g;
 • cibule velká - 1 ks;
 • žampiony - 300 g;
 • brambory - 300 g;
 • zeleninový vývar - 100 ml;
 • kořen zázvoru;
 • stonek celeru;
 • roztavené máslo.

Příprava:

 1. Brambory, cibuli a celer nakrájejte na malé kostky. Opláchněte houby, oloupejte, nakrájejte na kousky o něco větší než ostatní zelenina.
 2. Veškerou zeleninu, s výjimkou brambor, smažte na mírném ohni na másle. Namočte je do té doby, než kapalinu vyvaříme. Nakonec přidejte sůl, pepř a strouhaný zázvor. Míchejte, nechte vychladnout.
 3. Smažte smažené brambory se strouhanými brambory. Do mletého masa přidejte zeleninový vývar.
 4. Plnění na těsto předseďte na čtverce. Štípnutímanti, pošlete je na parník po dobu 25 minut.

Podávejte manty s nasekanou zelení a ghí nebo pikantní adjikou.

Manty je chutné a uspokojivé jídlo, které mohou vařit i začátečníci. Proces vaření pro pár vás zbaví takových problémů, jako je těsto umístěné v místech, kde se hromadí těsta, vařená náplň atd.