Kde začít self-development a sebezdokonalování: 4 jednoduché kroky, nápady

V životě každého, kdo se rozhodl vážně zapojit do vlastního rozvoje a sebezdokonalování, vyvstává svátostná otázka - a kde začít?

Člověk by měl začít změnou pohledu na život. Život je cesta. Vzácně kdo má tuto cestu vypadá jako přímka od štěstí ke štěstí, od vrcholu nahoru. Ne, často je tato cesta náladová a vinutá, musíte překonat mnoho překážek, trpět úderem osudu, pádu a vzestupu, dělat chyby a snažit se je napravit.


Bez ohledu na věk a pohlaví - ať už je to teenager, dívka, žena nebo muž - každá osoba se v určitém okamžiku potýká s dilematem: usadit se na svých úspěších, vzdát se, jít s proudem nebo se snažit o zlepšení změnit svůj osud?

Pozitivním výhledem do budoucna je polovina úspěchu

.

Žádnou bitvu nelze vyhrát, pokud jste ji již mentálně ztratili. Nejjednodušší odpovědí na otázku, kde začít se zlepšováním a seberozvojem, je začít od sebe, ze svého pohledu na život.

Pozitivní pohled do budoucnosti

Je-li pro vás budoucnost čerpána výhradně v černé barvěBarvy, pokud si myslíte, že tam na vás nic nečeká, kromě temnoty, hrůzy, osamělosti a beznaděje - zvažte, že jste se již vzdali, a to i bez zahájení boje. S tímto postojem se nebudete pohybovat a nebudete schopni nic dělat.

Začněte se dívat na život pozitivně. Opakujte sami: „život je krásný!“ Ano, máte problémy, ale kdo je nemá? Hlavní věc je, že je můžete překonat.

Psychologové radit ne pro nic: nikdy neplánujte negativní věci předem. Vylouč ze slovníku fráze: „nic z toho nepřijde,“ „Nepodaří se mi,“ „Nemůžu to udělat,“ a tak dále.

Řiďte se radami dávných Číňanů: začněte každý den s úsměvem a naučte se milovat život. Věřte mi, že tyto osvědčené metody po tisíciletí vždy fungují. Neztrácejte naději, nepadejte do zoufalství, protože zoufalství je hřích. Nikdy se nevzdávej, dívej se do budoucnosti s optimismem a láskou - a budoucnost na tebe odpoví na oplátku.

Zajímavé: Identifikujte příčiny nízkého sebehodnocení a zbavte se jich

Způsoby vlastního rozvoje a osobního rozvoje

Sebezdokonalování a seberozvoj není možné bez více či méně jasného akčního plánu. Tento plán by se měl skládat z určitých bodů. Zvažte je podrobněji.

Vyčistěte si hlavu.

Poznej sebe.

Vzpomeň si na slova Sokrata: „Poznej sebe. Zeptejte se sami sebe: kdo jsem, proč žiji, co je v mém životě špatné? Co chci v sobě změnit? Jaké jsou silné a slabé stránky mé osobnosti? Co se mi líbídosáhnout dokonalosti?

Rozdělte celý svůj život do několika oblastí a začněte se jím zabývat.

 • Jste spokojeni se svou prací, kariérním růstem, pozicí v podnikání?
 • Co změnit a co je třeba usilovat?
 • Co byste chtěli dělat?
 • Vyhovuje Vám vaše finanční situace?
 • Kolik byste chtěli vydělat?
 • Jsou kolem vás správní přátelé?
 • Co vám toto přátelství dává?
 • Možná byste měli změnit svůj sociální okruh?
 • Je vše v pořádku ve vašem vztahu s opačným pohlavím, je ve vašem životě opravdová láska?
 • Jaký byl tvůj rodinný život, jsi šťastný ve svém manželství?
 • Jste spokojeni se svým tělem, a pokud ne, jaký sport si zvolíte, aby se postava dostala k dokonalosti?
 • Považujete svůj život za bohatý a živý, nebo je to nudný rutinní rutinní zvyk a každodenní život, a trpíte nedostatkem emocí a dojmů?
 • Která z vašich schopností stagnuje, co byste mohli zlepšit v sobě?
Když na tyto otázky odpovíte naprosto upřímně, bude vám to jasné. Neměli bychom si však myslet, že je to dost. Toto spekulativní poznání je bez vašich konkrétních kroků nesmyslné. Začněte hrát!

Velká cesta se skládá z malých schodů

Pamatujte, že dlouhá cesta se skládá z malých kroků. Nastavte skutečné cíle. Rozhodnutí jít do fitness a okamžitě se zbavit padesáti kilogramů za měsíc nepovede k ničemu dobrému. Rozdělte hlavní cíl doněkolik mezilehlých, například: "Za dva týdny přijdu o pět kilogramů." Když tohoto cíle dosáhnete, pokračujte dál!

Zajímavé: Psychologické komplexy a obavy u mužů

Začněte zkoumat své oblíbené oblasti činnosti

Je skvělé, když člověk od samého počátku jasně definoval volbu životní cesty a pracuje na své oblíbené práci. Ale to není vždy případ, a ne každý jde do práce, jako by na dovolené.

Pracovat, jako by to byl svátek

Poté, co jste se vyplienili a vybudovali jste si vlastní hierarchii hodnot, je na čase učinit další krok na cestě seberealizace a rozvoje jednotlivce - začít dělat to, co opravdu milujete.

Předpokládejme, že pracujete jako obchodní manažer pro instalatérské práce a v dětství a dospívání krásně malované. Nakreslený, a pak opuštěný - rodiče trvali na tom, nebo nebyl vinen sebedůvěrou, nebo zjistil, že tato oblast činnosti je nezisková - na tom nezáleží.

Toto je váš nevyužitý potenciál, pohřben v pozemském talentu - zůstat s vámi, žít v duši, což vyvolává pocit nespokojenosti a touhy. Zlikvidujte obavy a pochybnosti, nemyslete si, že vás ostatní mohou považovat za šílené. Vraťte se k tomu, co vám skutečně přináší spokojenost.

Nebojte se učit. Naše doba poskytuje dostatek příležitostí: vzdělávací literatura, online kurzy, semináře, školení, lekce koučování.

Boj proti laznosti

Alexander Puškin také poznamenal: „Mylíný a ne zvědavý. " Lhostejnost, setrvačnost, nedostatek vytrvalosti jsou hlavními nepřáteli všech podniků.

Musí bojovat proti jejich lenivosti

Ano, je mnohem snazší ležet na pohovce před televizorem, než například řezat skládačkou na stromě nebo pochopit základy kvantové mechaniky. Pamatujte si, že sebezdokonalování, které neuděláte pro klíště, děláte to pro sebe. Vytvořte si vlastní systém odměn a pokut. Vynechali například jógu - trest, zvládli novou baletní cenu.

Postupně si všimnete, že vás začnou krýt méně a méně pocity lenosti a apatie. Vaše aktivity se stanou vaší vnitřní potřebou.

Zajímavé: Návrh a vlastní návrh jako metody psychologického vlivu

Přemýšlejte správně

Moderní psychologové a sociologové považují sebezdokonalování a sebe-rozvoj za acmeologické metody zlepšování existence nejen jednotlivce, ale i lidstva jako celku.

Je nutné vyhnout zbytečné myšlenky z hlavy

.

Hlavní postulát acmeologie uvádí, že každý člověk ve svém životě musí dosáhnout „Acme“, tj. Nejvyššího stupně individuálního vývoje. Jenom to mu zaručuje úplnou seberealizaci a pocit štěstí a ne vůbec peníze nebo vysoké společenské postavení. Reorganizujte své myšlení v souladu s tímto prohlášením a budete překvapeni, jak se věci mění!

Věda již dlouho vážně zvažovala teorii, že myšlenka je materiální. Našemyšlenky, naše touhy a nálady jsou schopny ovlivnit realitu a proměnit ji.

Mysli na své osobní vítězství ne jako na pravděpodobnost, ale jako na věcnou věc. Probuď se s důvěrou, že váš sen je již ve vašich rukou. Pozitivní myšlenky přitahují do vašeho života hodně štěstí.

A naopak, negativní, očekávání porážky pouze zvyšuje pravděpodobnost selhání. Nebylo to nic za to, že naši předkové říkali: „Kdo se něčeho bojí, stane se s tím“

Pomocné myšlenky se zhmotňují

Pomoci myšlenkám

Myšlenka je hmotná, ale neprojevuje se v hmatatelných výsledcích, pokud jí nepomůžete s konkrétními činy a činy.

Ano, stanete se brilantním malířem a je úžasné, že jste si tím jistý, ale nejprve si koupíte běžné kartáče a barvy.

Zajímavé: Jaká je psychologie a historie jejího vývoje

Literatura pro vlastní zlepšení

Existuje obrovský seznam knih a filmů o sebezdokonalování a seberozvoji, a kde začít, každý se musí rozhodnout individuálně v závislosti na svých cílech.

Sestavili jsme seznam knih, které dobře motivují a podporují ty, kteří se vydali cestou vlastního rozvoje:

 1. B. Tracy "Vypadni ze své zóny pohodlí." Kniha je považována za „bibli“ hledající dokonalost.
 2. C. McGonigal „Willpower. Jak rozvíjet a posilovat?
 3. D. Waldschmidt "Buďte nejlepší verzí sebe."
 4. V. Zeland "Transurfing Reality".
 5. D. Carnegie. "Jak získat přátele a poskytnout."dopad na lidi. “\ t
 6. D. Gray. Muži jsou z Marsu, ženy jsou z Venuše.
 7. T. Silig "Udělej si sám"
 8. C. Robinson "Povolání"

Neomezujte se pouze na vysoce odbornou literaturu. Přečtěte si umělecké knihy, sledujte filmy s komplexním, nejednoznačným spiknutím a ne jen lehké komedie.

Přečtěte si knihy, naučte se nové věci

Naučte se nové věci - pochopte tajemství meditace, zvládněte rychlost čtení a dělejte auto-trénink. Dobře motivované citace o sebezdokonalování a sebezdokonalování a jeden z nejlepších citátů je snad myšlenka na Franka světa: „Být dokonalý je úžasný. Proto každý den pracuji na sobě. “

Jakmile se vydáte na cestu seberozvoje, projděte se celým životem, protože neexistuje dokonalost.