Je léčena nebo pozorována cervikální eroze?

Existují určité patologické stavy pohlavních orgánů u žen, které se již delší dobu prakticky neprojevují, ale zároveň působí na tělo destruktivně. Toto onemocnění zahrnuje erozi děložního čípku.

Uvnitř ženské dělohy, na podporu spermií, je pokryta válcovým epitelem. Vnější vrstvou jsou buňky stabilního plochého epitelu, které udržují kyselé prostředí pochvy. Hranice mezi oběma vrstvami se mění v závislosti na stavu organismu a věku: u mladých lidí se nachází v blízkosti děložního čípku, v období menopauzy se přenáší hluboko do kanálu. To je považováno za naprosto normální stav, ale když buňky vnitřní vrstvy sestupují a postupně nahrazují buňky stabilního plochého epitelu, začíná pseudoeroze.

Jeho přítomnost je hojná sliznice, nebo mírně rozmazaný, výtok během intermenstruačního období. Byla to předtím, než byla vzata na erozi. Skutečná eroze však není běžná, pouze 15% všech patologických projevů na děložním čípku. Stav pseudo-eroze se vyskytuje u každého čtvrtého pacienta a vyžaduje důkladnou léčbu a pozorování.

Důvody jsou poměrně rozdílné. To zahrnuje zranění samotného děložního hrdla během porodu nebo operace, zánětu, potratu, hormonálního selhání. Nedávné studie ukázaly, že v 95% případů je příčinou eroze pronikavý papilomavir, který se projevuje u žen.

Je-li u mladého pseudo-eroze zjištěna maládívka, která nenarodila dívku, pak lékaři doporučují, aby byli sledováni a dvakrát ročně. Na základě výsledků tohoto postupu je rozhodnuto: dále postupovat nebo pozorovat. Je třeba léčit erozi u žen, které již porodily. Od deseti nebo patnácti let se může rozvinout do onkologie (karcinomu děložního hrdla).

Metody diagnostiky vznikající cervikální eroze

Při rutinním gynekologickém vyšetření lékař pozoruje děložní čípek pod kolposkopem a před vyšetřením se ošetří roztokem Lugol a roztokem kyseliny octové. Pokud je cervikální tkáň zářivě žlutá - všechno je normální. V přítomnosti patologie - barva nebo se nemění, nebo bude světle žlutá. Je-li podezření na onkologii, provede se biopsie (kus tkáně dělohy) a podrobněji se zkoumá pod mikroskopem.

Způsoby, jak efektivně léčit erozi

Nejjednodušší, ale nejtraumatičtější je považován za kauterizaci eroze proudem (terapie rádiovými vlnami). Po ní zůstávají na krku spíše drsné jizvy. Nejšetrnějším způsobem je ošetření chemickou kyselinou (vagitol, solkovagin). Tento postup se provádí 1-3 krát v počáteční fázi menstruačního cyklu. Nejoblíbenější metodou je však spalování, možná nejúčinnější prostředek - je to kapalný dusík (tento postup se také nazývá kryodestrukce). Tento postupje bezbolestný a nezanechává jizvy na děložním hrdle.

Ošetření nebo pozorování eroze?

Rozhodnutí o povinném ošetření provádí pouze odborník. Záleží na velikosti samotné eroze a na stupni jejího projevení. Pokud je v místech přechodu z jedné tkáně do druhé jen malé zčervenání na děložním čípku, pak bude možná nutné pozorovat. Eroze může „stát“ na jednom místě, růst nebo léčit, ale zároveň nerovnoměrně as vlastními charakteristikami. Mohou se objevit viditelné bubliny (tzv. „Nabotové žlázy“) a malé otvory (nazývají se ústy těchto žláz).

Když dojde k erozi děložního hrdla, obvykle se zvyšuje pozorované množství přirozeného slizničního výtoku z pochvy. Tento povrch je velmi zranitelný a často krvácí. Všechny tyto projevy samozřejmě nejsou nebezpečné do určité doby, pokud neustále sledujete a sledujete symptomy a projevy eroze.

Nejlepší na udržení zdraví je pravidelné navštěvování lékaře a sledování vašeho zdravotního stavu.