Jaké vrstvy lidské kůže tvoří a za jaké funkce je zodpovědná?

Zejména je nutné pochopit, které vrstvy lidská kůže sestává a pro které základní funkce jsou odpovědné. Článek nabízí tipy na organizaci výživy a zařazení vitamínů, které významně zlepšují stav lidské kůže. Je také uveden jednoduchý test, pomocí kterého můžete určit typ pleti sami.

Kůžeje největším orgánem lidského těla, který pokrývá a chrání celý povrch. Tajemství krásné zdravé kůže je pochopit její funkci, protože vám to pomůže řádně se o ni starat, udržet ji silnou a pružnou. Naše kůže se skládá ze dvou hlavních vrstev zvaných epidermis a dermis.

Znát svou pleť z pohledu kosmetologie vám pomůže správně se o ni starat, stejně jako pochopit, proč ji některé faktory ovlivňují pozitivně a jiné negativně.

Funkce kožního epidermis

Epidermis kůže (nebo epidermis)je horní vrstva, která chrání před vnějšími vlivy a infekčními chorobami, pomáhá udržet v ní vlhkost. Epidermis se skládá z několika vrstev živých buněk, pokrytých nahoře vrstvou mrtvých buněk. Tato vrstva se neustále zvyšuje, protože v nírozmnožovat nové buňky. Rychle odumírají a mladé buňky jsou tlačeny na povrch. Funkce epidermis jsou komplexní a různorodé, zejména jsou zodpovědné za mechanické čištění.

Hlubší vrstvy buněk se živí krví, které k nim přichází, a mrtvé buňky horní vrstvy potřebují pouze vlhkost, aby byla kulatá a hladká.

Epidermis je zodpovědná za barvu pleti, protože obsahuje kožní pigment.

Dermis lidské kůže a její funkce

Dermis lidské kůžeje vrstva, která se nachází pod epidermou a sestává výhradně ze živých buněk. Jedná se o svazek těsných vláken, který dodává pleti pružnost, sílu a sílu. Tato vrstva také obsahuje krevní cévy, které zde dodávají základní živiny. Epidermis je obvykle obnovena a obnovena, vypadá jako nová, zatímco všechny stopy poškození zůstávají na dermis. Struktura dermis zahrnuje následující specifické orgány. Mazové žlázy. Jedná se o drobné orgány, které mají obvykle přístup k vlasové tašky na povrchu kůže. Produkují mastné sekrece zvané sebum, což je přirozené mazivo na kůži. Mazové žlázy se soustřeďují na pokožku hlavy, tváře, nos, bradu a čelo. Tyto oblasti jsou obvykle obzvláště tukové. Potní žlázy. Jsou umístěny po celém těle. Jsou jich miliony a hlavní funkcí dermis kůže je kontrola a regulace tělesné teploty. Když se pot odpařujepovrch, teplota kůže klesá. Vlasy Vyrůstají z vlasových pytlů a pomáhají tělu udržet se v teple.

Stav kůže je indikátorem vašeho zdraví. Odráží stres, špatnou výživu a nedostatek spánku. Zdravotní péče zlepší stav vaší pleti.

Jaké jsou hlavní funkce lidské kůže jako důležitého orgánu

Nejdůležitější funkcí kůže je, že poskytuje účinnou ochranu před negativními vnějšími vlivy. Málokdo ví, že kůže je důležitým orgánem imunitního systému, protože je primární bariérou virů a bakterií.

Dále uvažujeme, jaké základní funkce vykonává lidská kůže a jak na ní závisí celkový stav organismu.

 • Působí jako termostat, který zadržuje teplo nebo chladí tělo sekrecemi potu.
 • Chrání před možným poškozením.
 • Pracuje jako systém odpadů. Některé z nich se vylučují kůží 24 hodin denně.
 • Poskytuje pocit hmatu, který nám umožňuje komunikovat s ostatními lidmi a fungovat v prostředí.
 • Kůže je barometrem našich emocí. Zčervenává se, když jsme v rozpacích a rychle odráží stav stresu.
 • Kůže je schopna samočištění, hojení a dokonce samoobnovy. Účinnost těchto funkcí je částečně na vás.
 • Kůže vnímá bolest, dotek, teplotu, poskytuje ochranu a slouží k odstraňování odpadu.

Jak určit typ kůže (test)

Nemělo byspoléhejte na drahé výrobky péče o pleť, pokud jste si koupili ty, které nejsou vhodné pro vás. Chcete-li najít správný způsob péče, musíte nejprve zjistit, jaký typ kůže je. Před určením typu kůže by neměl být test čten, všechny odpovědi na otázky by měly být podávány střídavě.

Chcete-li lépe porozumět své kůži a jejím potřebám, začněte tím, že odpovíte na zde uvedené otázky. Pak zkontrolujte seznam po otázkách, abyste určili, jaký typ pleti jste.

Víš lépe než ostatní, jak vaše kůže reaguje na různé prostředky, takže je důležité určit její typ před nákupem produktů péče. Dokonce i když jste jednou řekli, jaký typ kůže máte, je lepší projít test zde uvedený.

 • Jak se vaše pleť stane poté, co jste ji očistili prostředkem na mytí a vodou?

A. Utáhl, jako by byl malý pro obličej.

B. Hladká a zklidňující.

B. Suché a na některých místech podrážděné.

G. Jemné - velmi pohodlné.

D. Na některých místech suché, v jiných - hladké.

 • Jak se cítí vaše pokožka po použití čisticího krému?

A. Docela dobře.

B. Pohodlné. Kůže je hladká.

B. Někdy pohodlné, někdy podrážděné.

G. Příliš mastný.

D. Většinou olejovitý, někdy hladký.

 • Jak vypadá vaše kůže obvykle v polovině dne?

A. Objevují se šupinaté záplaty.

B. Čerstvé a čisté.

B. Loupací skvrnya zarudnutí míst.

G. Brilliant.

D. Svítí na čelo, nos a bradu.

 • Je vaše kůže často pokryta červenými skvrnami?

A. Téměř nikdy.

B. Někdy, možná před nebo po cyklu.

B. Někdy.

G. Často.

D. Často v oblasti čela, nosu a brady.

 • Jak vaše kůže reaguje na prášek?

A. Lit.

B. Nejsou žádné problémy.

B. Popáleniny a svědění.

G. cítí čerstvější.

D. V některých místech je pocit svěžesti, v jiných je to pocit pálení.

 • Jak se cítí vaše pokožka po aplikaci nočního krému?

A. cítí se velmi pohodlně.

B. Pohodlně.

B. Někdy se cítí pohodlně, někdy podrážděně.

G. Dochází k pocitu příliš mastné kůže.

D. Mastná v oblasti čela, nosu a brady a pohodlná na tvářích.

Nyní spočítejte A, B, C, D a D. Váš typ pleti je určen písmenem, které převládá ve vašich odpovědích.

V podstatě A. Máte suchou pokožku.

V podstatě B. Vaše kůže je normální.

V podstatě B. Máte citlivou pokožku.

V podstatě G. Máte mastnou pleť.

V podstatě D. Máte kombinovaný typ pleti.

Správná výživa pro krásnou pleť

Zatímco pleťové vody a léky zlepšují pokožku zvenčí, správná výživa funguje zevnitř.

Jak výživa ovlivňuje kůži: prospěšné jsou vitamínyovlivňující její stav

Výživa pro udržení zdraví těla je stejná jako pro zdraví kůže. Mělo by zahrnovat mnoho čerstvého ovoce a zeleniny, obsahovat dostatek vlákniny, nízký obsah tuku a trochu soli a cukru. Jak výživa ovlivňuje kůži, lze pochopit, pokud se díváte na osoby s poruchou funkce gastrointestinálního traktu.

Níže jsou uvedeny látky, které vaše tělo potřebuje k udržení vaší pleti v dobrém stavu:

 • Nejdůležitějším prvkem je voda. Je nutné vypít alespoň 2 litry tekutiny denně, aby bylo tělo zdravé a kůže čistá.
 • Potraviny s vysokým obsahem vlákniny se často nazývají potraviny s vysokým obsahem vlákniny. To způsobuje, že žaludek pracuje pravidelně, což činí pokožku jasnější a čistší.
 • Vitamíny prospěšné pro kůži, to je především A - je důležité pro růst a regeneraci některých kožních tkání. Jeho nedostatek způsobuje suchost, svědění a ztrátu elasticity kůže. Vitamin A se nachází v mrkev, brokolici, špenát a meruňky.
 • Vitamin C je nezbytný pro produkci kolagenu, který přispívá k pevnosti pokožky. Nachází se v jahodách, citrusových plodech, zelí, rajčatech a salátu.
 • Vitamin E je antioxidant, který váže volné radikály - chemicky aktivní molekuly, které způsobují stárnutí kůže. Vitamín E se nachází v mandlích, lískových oříšcích a pšeničných klíčcích. Jedná se o vitamíny, které ovlivňují stav kůže, ale pouze v případě, že jsou neustále přítomny ve stravě.
 • Zinekpůsobí ve spojení s vitaminem A při výrobě kolagenu a elastinu - vlákna, která dodávají pleti pevnost, pružnost a pevnost. To je nalezené v škeblích, celých zrnech, mléku, sýr a jogurt.

Tipy

Pokud jíte příliš mnoho a získáváte větší váhu, vrstva tuku pod kůží se zvyšuje a protahuje. Zeštíhlení povede k ochabnutí kůže, vzniku vrásek. Kromě toho strava zbaví vaše tělo a kůži důležitých živin nezbytných pro zdraví a dobrý vzhled. Pokud potřebujete zhubnout, udělejte to postupně a důsledně tak, aby se na to vaše pokožka mohla přizpůsobit. Informujte se u svého lékaře o dietě.

Jezte správně, takže kůže je čistší, níže je denní dieta, kterou můžete sledovat.

Snídaně.Sklenka ovocné šťávy bez cukru. Talíř müsli bez cukru s nakrájeným banánem a odstředěným mlékem. Dva plátky pečeného celozrnného moučkového chleba, rozšířené o nízkotučné těsto.

Oběd.Pečené brambory plněné nízkotučným domácím sýrem se spoustou čerstvého salátu, jeden nízkotučný jogurt.

Večeře.Smažená ryba nebo kuře s vařenou rýží a množstvím dušené zeleniny. Salát s čerstvým ovocem a ořechy, ochucený přírodním jogurtem.