Jak se stát sebevědomějším

Mnozí se zajímají o to, jak se v sebe více přesvědčit. Nízká sebeúcta skutečně snižuje kvalitu života: pro uzavřeného člověka, který je posedlý pochybnostmi, je těžké získat dobrou práci nebo dosáhnout umístění svého vysněného partnera.

Aby se člověk stal odvážnějším a sebevědomějším v sobě, je nutné co nejdříve určit důvody, pro které kultivujete komplexy a pocity viny. Jakmile je objeven kořen problému, bude mnohem snazší se zbavit problémů.

Známky a příčiny nízkého sebehodnocení a komplexů

Odborníci se domnívají, že komplexy vznikají v raném dětství a jsou spojeny se zkušenostmi a nevolností našich dětí.

Pokud byl teenager neustále nucen slyšet od skutečnosti, že je k ničemu a dělá všechno špatně, a ano i od renomovaných lidí - například od rodičů - s sebou do budoucna vezme břemeno těchto vzpomínek.

Jako dospělý člověk si nemusí ani pamatovat traumata z dětství, ale na podvědomé úrovni se bude i nadále vnímat jako podřadný jedinec.


Nízké sebedůvěry mohou naznačovat tyto faktory:

 1. Zvyk cítit se líto, touha upozornit na své problémy, informovat o nich všechny;
 2. Nízký počet kontaktů, strach ze startuNové sociální vazby, strach z vstupu do nových vztahů a převzetí odpovědnosti, touha uzavřít a být méně společenská;
 3. Neschopnost udržet konverzaci, neustálý strach z nepříjemné chyby, ztráta souboje a horší než ostatní;
 4. Silná závislost na názorech jiných lidí a nemožnost a krok ke kroku, aniž by se nezačalo hádat, jak to bude vaše prostředí vnímat;
 5. Pokusy o zvýšení jejich významu atributy moci nebo hmotného blahobytu - nadměrné množství drahých oděvů, luxusních předmětů (například automobilů) a tak dále;
 6. Zvýšená míra agresivity a ospravedlnění výbuchů hněvu.

Výboje hněvu - znamení nízké sebeúcty

Toto je pouze ukázkový seznam ukazatelů nízké sebeúcty - ve skutečnosti může být mnohem více známek. Nicméně, pokud najdete shodu s více než jednou položkou, musíte přemýšlet o své vlastní úrovni důvěry - možná teď je čas provést úpravy vaší postavy. Máte-li zájem dozvědět se více o příznacích nízkého sebeúcty, pak si můžete vyzkoušet úroveň důvěry na internetu.

Než se dozví, jak se uvolnit a sebevědomě, je nezbytné pochopit důvody vzniku komplexů.

Je třeba mít na paměti, že většina těchto problémů je inspirována přírodou: některé obavy a pochybnosti by vás nikdy nenapadlo, kdyby vám je někdo „nenavrhl“.

Může být užitečné: Jaké problémyMusí čelit ženskému vůdci?

Je-li například dítě neustále nazýváno nemotorným, je stále možné se vyhnout vývoji komplexů. Pokud však dítě nalezne potvrzení této přezdívky, ujistí se, že neudělá všechno - například ve hrách, ve školce nebo ve škole - už bude mít více důvodů věřit ve svou vlastní bezcennost.

Většina komplexů má sugestivní charakter

.

Proto je tak důležité poskytnout dítěti pohodlné psychologické dětství: sledovat, jak se s kolektivem zachází s dítětem, jaké jsou jejich zájmy, jak dobře se dítě fyzicky vyvíjí. Čím harmoničtější a komplexnější výchova dítěte, tím více rodičů s ním mluví a podporuje ho, tím menší je počet komplexů, kterým bude dospělý člověk čelit.

Je však nemožné chránit dítě před všemi životními obtížemi: ​​ne, ne, ano, a tam bude nekompetentní učitel, který bude inspirovat teenagera, že je „poraženým“ a poraženým bez práva pokusit se o zlepšení.

Pokud se taková nebo podobná epizoda vyskytla ve vašem životě, jedním z prvních kroků je zapamatovat si ji, projít nejživějšími vzpomínkami z dětství a analyzovat je. Když pochopíte, které z nich jsou bolestivé, vodítko přichází blíže: budete přesně vědět, s jakým problémem musíte pracovat.

Analýza vzpomínek z dětství pomůže v boji proti komplexům

.

Druhy komplexů

 • Komplex viny. Pokaždé se cítíš provinileOdepření něčí žádosti - bez ohledu na to, zda ji můžete skutečně splnit nebo ne. Navíc, i když pevně chápete, že této osobě ve své konkrétní žádosti konkrétně nechcete pomoci, komplex viny vám brání v tom, abyste řekli pevnou „ne“. V důsledku toho lidé s takovým komplexem často spadají pod vykořisťování odvážnějšího a odvážnějšího prostředí.
 • Strach z opačného pohlaví. Můžete být nejistí buď sami, nebo ve své druhé polovině. V prvním případě se bojíte neospravedlnit naděje jiných lidí a chovat se jinak, než se od vás očekává. V druhém případě se buď bojíte stát předmětem posměchu, nebo očekáváte nepostradatelnou zradu. Často jsou ti, kteří jsou takovým komplexem posedlí, vybírají dokonce i slabší lidi jako partnery, kteří jsou nuceni uzavřít svou agresi.

Přečtěte si také: Co brání kariéře ženy?

 • Komplex méněcennosti. Nejen, že máte tendenci se neustále srovnávat s ostatními, ale jste také přesvědčeni, že ti kolem vás dělají všechno lépe než vy. Tento pocit umocňují televize a časopisy, které každoročně ukládají absurdním standardům krásy pro ženy i pro muže: je téměř nereálné získat modelářskou postavu - přesně jako opálenou postavu.

Komplex méněcennosti

 • Skrytí vlastních emocí. Uzavřené dítě vyrůstá do tajemného dospělého, který považuje jakékoli projevy emocí za nepřípustnou slabost. Silnější a hlubšíurážka, tím méně se předstírá, že je něco špatně - a to vůbec není známkou silné osobnosti, jak se někdy považuje za společnost.
 • Strach z pohledu hloupého v očích druhých. Tato položka úzce souvisí se všemi ostatními. Osoba, která se bojí dostat do nepříjemné situace, se sama ocitne na desítkách neúspěšných pokusů - a někdy se nikdy nedozví, zda by se s tím úkolem vyrovnal nebo ne.

Je důležité pochopit, že přítomnost komplexů neznamená, že je osoba slabá. Ale je třeba bojovat: život ztíží, nedovolí lidem být tak, jak jsou. Tak jak se stát sebevědomým a zvýšit sebevědomí?

Strach ukázat skutečné emoce

Způsoby zvýšení sebeúcty

Pokud jste přemýšleli, jak překonat své vlastní komplexy a být sebevědomější, budete muset usilovně usilovat o naplnění této touhy: často není nutné jediné opatření, ale celý komplex. Zde je jen několik kroků, které vám pomohou cítit se lépe a překonat omezení:

 • Pokuste se podívat se na všechno s čerstvým pohledem. Dobře se podívejte na svou přítelkyni, kterou jste dosud považovali za standard ženskosti - a uvidíte, že není bez vad. Věřte, že také jde na toaletu, kouše si rty, trpí akné a pocení v tréninku - z toho prostě nedělá drama. Navíc za jejím krásným externím výsledkem je určitě tvrdá práce: požádejte ji, aby jí řekla, jak pracuje na sobě. Nebo jenčtěte online o osobní péči, tréninku a stravě. Když si uvědomíte, že existuje technika „stát se krásnou“, budete klidnější - je lepší být soběstačnými samo-vyrobenými ženami, které mohou snadno překonat potíže, než přijít ke všemu, co je připraveno. To je jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se stát jistější dívkou.

Jak se zbavit dospívajících komplexů s pomocí přítele

 • Zákon je v rozporu. Pokud zjistíte, že je obtížné komunikovat s lidmi, pak vytvořte situaci, ve které se jí nemůžete vyhnout. Spojte tuto "mučitelskou" komunikaci s užitečnými činnostmi. Například kurzy cizích jazyků jsou ideální, neboť nejenže získáváte další body komunikace, ale i nové známé, ale také zvyšujete svou znalostní základnu. Jakmile si uvědomíte, že se cítíte lépe v tom, že jste si sebevědomější, ponořte se do ještě více „stresujících“ podmínek: přihlaste se k tanci, aby byl kontakt velmi blízko. A neváhejte - kurzy stále nemají ani vaše kolegy, ani vaše rodinné příslušníky.

To je zajímavé: Vliv televize a počítače na psychiku dětí

 • Postarejte se o vlastní rozvoj. Pokud si myslíte, že se vám nic nehodí, je čas ukázat se opaku. Měl (a) jste problémy se svým studiem od svých let? Začněte číst klasickou literaturu a knihy o psychologii - nikdy to neskončí. Prostudujte si, co se vám líbí a opravdu vás zajímá - a brzy si uvědomíte, že jste o této oblasti dříve nevěděli.znalostí. Považujete se za fyzicky slabého a na dvoře před deseti lety jste byli dobyti „dohlyakem“? Nebo vás spolužáci nazývali „tukem“? Cvičení - je užitečné, včetně zdraví. Není nutné radikálně měnit vaši postavu - stačí jen dokázat, že můžete.

Cvičení

Seznam takových tipů může pokračovat po neomezenou dobu. Všechny z nich jsou zaměřeny na to, že musíte opustit svou vlastní komfortní zónu a dělat to, co jste předtím neudělali. A také se snažíte více zajímat o to, jak jsou věci uspořádány: možná, že někdo dělá skvělou práci ne proto, že je mimořádně nadaný, ale proto, že do něj opravdu vynakládá velké úsilí. Takže můžete zlepšit své výsledky!

Z těchto maličkostí a života se skládá. Abychom však dosáhli významného výsledku a pochopili, jak se stát sebevědomějším, je nutné změnit myšlení.

Změnit způsob myšlení

 • Namísto nevýhod se začněte zaměřovat na své silné stránky. Můžete být úplným ignorantem ve sportu, ale dobře se vyrovnat s matematickou analýzou - a proč musíte v tomto případě běžet rychle? Je nemožné být dokonalý ve všech oblastech života - to znamená, že je správnější zaměřit se na několik. Vyberte si ty, na které se nachází nejvíce.

Věnujte pozornost svým zásluhám

 • Způsob, jakým se určitě budete cítit.lepší: zeptejte se svých přátel, proč vás oceňují a milují. Určitě uslyšíte slova, která se nepoužívají pro sebe - a marně.
 • Nestarejte se o vnější vlastnosti. Věnujte více pozornosti vnitřnímu světu, dosáhněte harmonie se sebou. Kultivujte ženskost nebo mužnost, dobrou povahu, velkorysost v sobě, staňte se člověkem dovolené a lidé budou okouzleni svým šarmem a vnitřním světlem.

Přečtěte si také: Identifikujte příčiny nízkého sebehodnocení a zbavte se jich

 • Nebojte se konkurence. Naopak, soutěžit, ne začínat srovnávat se s ostatními. K tomu se nevzdávejte soutěží, které slibují určité zlepšení kvality vašeho života - například ze soutěže o kariérní postup. I když se vám nepodaří vyhrát, víte, že jste udělali všechno, co jste mohli - to znamená, že jste již překonali některé své obavy.

Obavy z překonání

 • Vizualizujte své obavy. Vezměte si kus papíru a pera a zapište si, co a proč se bojíte. Nebo kreslit, pokud to tak bude jednodušší. A pak vytvořte podrobný seznam opatření, která nedovolí, aby se tyto obavy naplnily. A o něco později - přemýšlejte a zapište si své akce v případě, že se stane nebezpečná situace pro vás. Uvidíte, že jste připraveni na jakýkoli obrat života a strach má velké oči.
 • Nemyslete si, že váš názor není důležitý. To je důležitý bod pro pochopení toho, jak se stát arogantním a sebevědomějším. Zatímco vymlčte, nikdo vás neslyší. Ale jakmile se naučíte říci, že si myslíte, že jinak, váš názor získá v týmu větší váhu. K tomu často používejte výrazy s osobním zájmenem, například: „Nemyslím si to“ nebo „Nesouhlasím“.

Můžete požádat o pomoc psychologa

Důležité upozornění: pokud chápete, že se s komplexy nedokážete vypořádat sami, požádejte o pomoc psychoterapeuta.

Naštěstí se to v naší době stává stále běžnější praxí. Specialista vám pomůže pochopit základní příčiny vašich problémů, odhalit složitou spleť vzpomínek a časné trauma a nakonec se zbavit komplexů.

Může být užitečné: Jak začít se zlepšováním a seberozvojem?

Pro většinu lidí však nebude těžké se dostat z propasti pochybností a nejistoty. Konec konců, každý z nás je dostatečně silný, aby překonal naše obavy a překážky a změnil naše myšlení. Pamatujte, že to děláte pro sebe a pro změnu svého života k lepšímu.