Jak přestat chytit stres?

Podle odborníkůje krásná polovina lidstva náchylnější k „emocionálnímu jídlu“ . Současně, „uchopení“ stresu, ženy, na rozdíl od mužů, mají větší pravděpodobnost výčitek svědomí a pocitu viny a hanby po konzumaci „zakázaných“ produktů.

Zdrojvztahu mezi stresem a jídlemspočívá v biochemickém procesu, ke kterému dochází v lidském mozku. Když je člověk konfrontován se skutečnou hrozbou, vyvstává přirozená obranná reakce „upustit všechno a utéct“, která dočasně potlačuje touhu jíst. Přestože se neustále ocitají ve stresovém stavu, jehož výskyt může být vyvolán problémy ve vztazích s příbuznými a přáteli, problémy v práci, špatné zdravotní a materiální potíže, mnoho lidí začíná používat nepřiměřeně velké množství potravin s vysokým obsahem kalorií. Stojí za zmínku, že "rušení stresu" v žádném případě nemůže vyřešit vaše problémy a jen zhoršit situaci s nadváhou, celulitidy, obezity a metabolických poruch.

Odborníci na zdravou výživu doporučují, abyste se řídili několika doporučeními, která vám pomohou pochopit a zbavit se zvyku „držet se stresu“.

Tip 1.Naučte se rozpoznat skutečný pocit hladu: touha vyzkoušet smažené brambory s mastnými šunkami nebo krátce po jídle čokoládový dort je emocionální hlad.

Rada 2. Mějte deník. V deníku se doporučuje zaznamenávat každý den to, co jste jedli během dne a v jakém množství. Za zmínku stojí také pocity, které zažíváte před a po jídle. Na konci každého dne tedy můžete vizuálně posoudit, co bylo ve vaší stravě zbytečné, a určit důvod, proč jste ji přehnal.

Tip 3.Naladit emocionální pohodlí. Namísto snacking na cookies nebo jíst pár dortů v období negativního emocionálního stavu, je lepší zavolat příteli, přečíst si knihu, jít do kina nebo se projít v parku.

Tip 4.Bojujte se zdravými metodami. Vezměte si hodinu fyzické aktivity, jděte do posilovny nebo do bazénu, věnujte čas na fyzickou a emocionální relaxaci, cestujte více a mluvte s přáteli, nebojte se požádat o pomoc přátele a rodinu.

Rada 5.Přechod na správnou výživu. Vyvážená strava umožňuje konzumovat téměř všechny potraviny, především v rozumných mezích. Preferujte ovoce a zeleninu, libové maso a ryby, pijte více vyčištěné vody. Zdarma chladničky z "škodlivých" produktů, aby se zabránilo pokušení. A co je nejdůležitější, neměli byste jít na přísnou dietu. Koneckonců, při stresových situacích mohou přísná potravinová omezení situaci jen zhoršit, což vyvolává pocity agresivity, deprivace a nespokojenosti.

Tip 6.K výběru potravin je třeba přistupovat se smyslempovědomí a porozumění. Než si koupíte něco jedlého, zamyslete se nad tím, jak dobrý nebo škodlivý může tento výrobek přinést.

Poradenství 6.Nezoufejte. Špatná nálada, depresivní stav je charakteristický pro každého člověka. To je přirozené. Pamatujte, že to nemůže být vždy špatné, protože to nemůže být neustále dobré. Vše projde, hlavní věcí není vzdát se a bojovat za své štěstí a pozitivní náladu.