Jak čistit šperky s diamanty doma

Několik jednoduchých, časem prověřených pravidel, jak čistit zlaté šperky s diamanty, vám pomůže udržet dokonalý stav vašich šperků bez větších obtíží.

Za prvé, stát se majitelem krásných šperků, měli byste dbát na to, aby se neznečistili a marně. Ztmavnutí a znečištění kovu a samotného kamene se objevují doslova na rovném povrchu, například mýdlo na toaletní mýdlo, s nímž si umýváte ruce, obsahuje ve své kompozici alkálie, která na povrchu dekorace nenápadně na první pohled rozkvétá. Stává se doslova „magnetem“, přitahuje k sobě různé druhy znečištění a dokonce i jednoduchý každodenní kontakt s pokožkou může způsobit znečištění.

Jak čistit zlaté prsteny a diamantové náušnice: jednoduché způsoby

Proto před tím, než vyzkoušíte různé způsoby čištění zlatých šperků s diamanty, vytvořte jen několik každodenních návyků, které budou chránit šperky před vnějšími i nejmenšími účinky. Klenotníci radit, minimálně, odstranit je, vrátit se domů a udržet je úhledně - tašky nebo skříně-krabice s sametovou vrstvou, ve které byly šperky koupil jsou ideální pro to.

Nejlepší je čistit šperky s diamanty, jak zlatými, tak i jinými drahými kovy, v klenotnické dílně. Doporučuje se to provádět alespoň jednou za rok, zejména pokud denně nosíte šperky. To je zvláště důležité, pokud dekoracevykládaný nebo má složitý design, zároveň klenotník může kontrolovat pevnost upevňovacích kamenů. Profesionální čištění se provádí v takzvané ultrazvukové lázni, což umožňuje zcela odstranit znečištění jakékoliv složitosti i na těch nejnepřístupnějších místech.

Dnes existuje mnoho prostředků tzv. "Šperkové kosmetiky", výrobci argumentují, že díky své pomoci můžete diamantové šperky čistit jako skutečného profesionála. Při výběru takového nástroje však vždy nezapomeňte, že riskujete a jdete na experiment, jehož výsledek je nepředvídatelný. Je charakteristické, že tato kosmetika je zpravidla vyráběna nepojmenovanými značkami, které ani neoznačují složení vyráběného výrobku. Profesionální klenotníci jsou skeptičtí k těmto nápadům a doporučují doma používat "babičky", osvědčené metody čištění šperků po celá desetiletí.

Kromě toho jsou prostředky pro takovou péči bezpečné a většina z nich je vždy po ruce, nebo je lze zakoupit v nejbližší lékárně a stojí doslova cent. Ale než se rozhodnete, jak vyčistit náušnice nebo diamantové prsteny, krystaly by měly být odstraněny příliš agresivní prostředky. Neměli byste používat žádný prací prostředek s abrazivním účinkem, ani dětský prací prostředek, stejně jako běžné mýdlo a ostré kovové předměty, zejména pro výrobky s reliéfní výzdobou nebo montážními kameny.

Budete potřebovat nádobu na roztok skla nebo kameniny,bavlněné podložky nebo měkké tkáně, bavlněné tampony a párátka. K vyleštění šperků po zákroku budete potřebovat kus měkké látky bez chlupů - flanelové, sametové nebo vlněné.

Naše babičky použily tuto jednoduchou a spolehlivou metodu, je naprosto bezpečná a dostupná všem. Budete potřebovat obvyklý amoniak (roztok čpavku), který je v každé lékárně. Kapalný čpavek zřeďte vodou při pokojové teplotě v poměru 1: 1 a své šperky ponořte do roztoku. Pro čištění diamantového prstence zpravidla netrvá déle než 15-20 minut, pak musí být odstraněn, opláchnut pod tekoucí vodou a usušen pomocí flanelové klapky. Tento postup vám umožní zbavit se i starých skvrn a nečistot, a je tak bezpečný, jak je to možné, a to jak pro kov a kámen. Pokud se však budete chtít pojistit proti takovému znečištění do budoucna, tento postup by měl být prováděn pravidelně jednou měsíčně, ponořením šperků do roztoku na dvě až tři hodiny.

Zlatý prstenec nebo diamantové náušnice lze očistit jak z obecných nečistot, tak z tmavnutí pod kamenem, roztokem kapalného amoniaku. Pokud je ztmavnutí staré, vytvořte koncentrovanější roztok, namočte do něj malý kus bavlněného tampónu a použijte párátko ke „odstranění“ znečištění. Poté musí být dekorace také důkladně opláchnuta v tekoucí vodě a jemně osušena.

Obvyklá citronová a cibulová šťáva, stejně jakoStolní ocet, nemusí se ředit vodou. Stačí jen navlhčit vatový tampon nebo kus měkkého hadříku a opatrně otřít dekoraci a poté opláchnout. Podobným způsobem se můžete pokusit vyčistit jak diamantové náušnice, tak prsteny za pomoci jakýchkoliv kapalin obsahujících alkohol - od vodky po čistič skla. Můžete také použít "Coca-Cola", který dokonale čistí drahé kovy, a dává jim lesk, k tomu stačí ponořit nápoj do nápoje jen půl hodiny. Stojí však za to připomenout, že se jedná o poměrně agresivní prostředky, které by měly být používány pouze v nouzových případech a co nejjednodušší.

Čím rychleji a snadněji je čištění diamantových šperků doma, tím je traumatičtější pro kámen a kov. A ačkoliv diamanty jsou považovány za nejodolnější kameny, netolerují účinky agresivních látek a postupem času s chybnou péčí ztrácejí svůj luxusní lesk. Proto byste měli používat staré metody „babiččiny“ péče, jejichž úspěch spočívá v jednoduchosti a především v pravidelnosti péče. Rozpusťte dvě nebo tři lžíce cukru ve sklenici teplé vody a ponořte své šperky do tohoto roztoku po dobu 12-15 hodin nebo alespoň přes noc. Po tomto by šperky měly být umyty, sušeny a leštěny sametem. Takové „sladké“ koupele, pokud jsou vyrobeny alespoň jednou za měsíc, vám umožní udržet vynikající vzhled všech šperků, dokonce i těch nejsložitějších.

Jak rychle vyčistit prsteny a náušnice s diamantypodmínky domova

Někdy však není čas na jemné metody čištění a vyvstává otázka, jak čistit šperky s diamanty doma rychle. V tomto případě se obyčejná rtěnka dostane na záchranu, obsahuje oxid titaničitý, který dokonale zvládne blednutí, ztmavnutí a skvrny. Rtěnka musí být aplikována na výzdobu, pomocí měkkého hadříku, aby se otíral celý povrch s ním, a pak jej odstranit bez použití vody. Poté opláchněte šperky v teplé vodě a otřete do sucha, lehce ho vyleštěte.

Tato rychlá metoda je vhodná pro jednoduché designové šperky, které nepoužívají složité typy upevnění kamene, rytí nebo ražby. Například pro „hladké“ prsteny pokryté středně velkými kameny, ale je obtížné čistit zlaté diamantové náušnice, zpravidla s pomocí rtěnky - odstranění vrstvy rtěnky ze zipu jakéhokoliv tvaru je velmi problematické. Aby byly udržovány ve výborném stavu, náušnice se nejlépe čistí roztoky.

Jak čistit bílé zlato s diamanty: jemné prostředky

Pozornost a delikátní péče vyžaduje nejen drahocenný kámen, ale také kov, ze kterého se šperky vyrábějí. Nejodolnější vůči účinkům jakýchkoli prostředků klasického "žlutého" zlata. Ale jeho moderní a velmi velkolepé barevné typy - růžové a navíc bílé - jsou slitiny s dražšími kovy. Kromě toho se na tyto výrobky aplikuje speciální nátěr, který, pokud není promyšlený a příliš agresivní, se jednoduše opotřebuje.

Proto při rozhodování o tom, jak čistit bílé zlato šperky s diamanty, buďte trpěliví a používat nejvíce benigní léky, jako je kapalný roztok amoniaku nebo slazené vody. Chcete-li zachovat všechny výhody dekorace, stačí jej vyčistit jednou za měsíc, což zabrání vzniku komplexních nečistot. Po vyčištění v roztoku je třeba dekor vyprat, vysušit a lehce vyleštit měkkým hadříkem.